SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

0
156
sgk rapor parası sorgulama
sgk rapor parası sorgulama ve iş görmezlik ödeneği takip

İş göremezlik ödeneği olarak bilinen rapor paraları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli bir rahatsızlığa sahip olan ve bu rahatsızlıktan dolayı çalışamayan kişilere ödenen ücretlerdir. Rapor parası olarak da adlandırılan bu ödenekler, uzman doktor tarafından onaylanmış olan sağlık raporuna sahip olan kişilere verilir. Buna göre sigortalı olarak çalışanların işe gidemedikleri günler için almış oldukları rapor paraları, kişinin raporda belirtilen gün miktarınca hesaplanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden iş göremezlik ödeneği almak isteyen kişiler, belirli prosedürlere uygun bir şekilde başvuruda bulunmalıdırlar. Başvuruları sonucunda raporları değerlendiren kurum eğer ödeme yapmak için ihlali bir durum görmezse kişilerin iş görmemezlik ödenekleri hesaplarına kurum tarafından yatırılacaktır.

SGK Rapor Parası Sorgulama ve Başvuru Süreci

SGK’dan iş göremezlik ödeneği almak isteyen kişilerin yapmaları gereken ilk şey rahatsızlıklarına istinaden aldıkları bu raporları en kısa sürede işverenlerine iletmeleridir. Sağlık kurumları üzerinden doktor onaylı olarak alınan bu raporlarını rapor gün limitini doldurmadan teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim edilen raporlar, işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir. SGK tarafından incelenen raporlarda eğer herhangi bir sorun yoksa kişilerin iş göremezlik ödenekleri şahıs adlarına kurum tarafından yatırılır.

SGK engelli raporu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

SGK Rapor Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK rapor sorgulama işlemleri, kurumun sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun tüm kullanıcılara ücretsiz olarak açmış olduğu bu sistem, aynı zamanda sigorta durumları ile alakalı da tüm bilgilere ulaşmayı sağlar. Rahatsız oldukları dönem boyunca herhangi bir sağlık kurumundan uzman doktor onayında alınmış olan sağlık raporları, işverenleri tarafından SGK’ya iletildiğinde kişiler sorgulama işlemlerini sistem üzerinden yapabilmektedirler. Sorgulama ekranı üzerinde onaylanan işlemlerin sonucunda kişiler iş göremezlik ödeneklerini belirtilen kurumlar üzerinden alabileceklerdir. Rapor sorgulama işlemleri sırasıyla şu şekilde yapılmaktadır;

  • Kişiler e-devlet sistemi üzerine kimliklerini doğrulayarak giriş yaparlar.
  • Açılan ana sayfa üzerinden e-hizmetler sekmesi tıklanır.
  • Yeni gelen sayfada yer alan “4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme” kısmına tıklanır.  

Verilen adımlar sırası ile uygulandığında rapor sorgulama işlemleri tamamlanmış olur.

4/A ve 4B Sigorta Türü İçin SGK Rapor Sorgulama İşlemleri

4A ve 4B sigorta türü için yapılacak olan sigorta işlemleri, e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Buna göre almış oldukları sağlık raporları için iş göremezlik ödeneği almak isteyen kişiler en geç 3 iş günü içerisinde raporlarını işverenlerine teslim etmek zorundadırlar. 3 iş gününden sonra teslim edilen raporlar için maalesef herhangi bir yaptırım söz konusu değildir. İşverenin teslim edilen raporları online sistem üzerinden ya da bizzat kuruma göndermesi ile başlayan süreç kişilerin e-devlet sistemi üzerinden takip edilebilecektir. Rapor sorgulama takiplerini yapmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken adımlar ise sırasıyla şunlardır;

  • E-devlet sistemi olan https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme internet adresine giriş yapılır.
  • Sistem üzerinde yer alan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” sekmesinden kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirilir.
  • Eğer ödenmesi gereken bir rapor paranız varsa gelen sayfa üzerinde yer alacaktır. Ancak eğer rapor paranız daha yatmamışsa sistem üzerinde “Sisteme Kayıtlı iş göremezlik ödeme bilginiz bulunmamaktadır.” uyarısı alınacaktır.

Yukarıda verilen sorgulama türü 4A ve 4B sigorta türünü içeren sorgulamalardır. Kişiler sahip oldukları sağlık raporlarını teslim ettikten yaklaşık bir ay sonra ödemelerini Sosyal Güvenlik Kurumunun belirttiği noktalardan kolaylıkla alabilirler. Ancak kişilerin burada dikkat etmesi gereken en önemli durum, rapor paralarının 3 günün altında rapora sahip olan kişilere verilmediğidir. Bu yüzden hastalıklarından dolayı işe gidemeyen kişilerin rapor parası almak için alacakları sağlık raporlarının 3 gün ve daha fazla günü kapsıyor olması gerekmektedir.

Telefon Üzerinden SGK Rapor Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İş görmezlik ödeneklerine ilişkin sorgulamaları telefon üzerinden yapmak isteyen kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumun ALO 170 numarası üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Tıpkı online işlemler gibi oldukça kolay olan telefonla SGK raporu sorgulama işlemi, kişilerin kuruma iletilen raporları ile ilgili tüm detaylara ulaşmasını sağlar

PTT Şubelerinden SGK Rapor Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

PTT üzerinden rapor parası sorgulaması yapmak isteyen kişiler, bulundukları bölgeye en yakın bir PTT şubesine giderek sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Bunun yanı sıra kişiler eğer SGK tarafından alacakları rapor paraları kişilerin hesaplarına yatmışsa PTT şubesi üzerinden iş göremezlik ödeneklerini de alabilmektedirler.

İş Göremezlik Ödenekleri Hangi Bankalardan Alınabilir?

İş göremezlik ödeneklerinin alınabileceği bankalar, çoğunlukla devlet destekli bankalardır. Buna göre kişiler rapor paralarını şu bankalardan alabilirler;

  • Halk Bankası,
  • Ziraat Bankası,
  • Vakıf Bankası,
  • Akbank’tır.

Yukarıda verilen bankalar üzerinden rapor parası alımlarını yapabilen kişiler, bunun yanı sıra PTT şubeleri üzerinden de iş ödeneklerini alabilmektedirler.

SGK Rapor Paraları Kaç Günden Sonra Ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumundan hasta olduğu için rapor parası almak isteyen kişilerin ödemeleri, almış oldukları raporların 3. Gününden sonra başlamaktadır. 3 gün ve üzeri rapor alan kişiler için ödenen rapor paraları, brüt üzerinden hesaplanmakta ve yapılan bu hesaplamalara göre kişilere iş göremezlik paraları verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun değerlendirmesinden geçen raporlar belirtilen tarihlerde kişilerin hesaplarına yatırılacaktır.

SGK İş Göremezlik Raporları Ne Zaman Yatar?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen iş göremezlik raporları, kişilerin işverenlerine raporlarını teslim ettikleri andan itibaren sürece konulmuş olacaktır. İşverenlerin de Sosyal Güvenlik Kurumuna iletmiş olduğu raporları sistem tarafından incelendikten sonra yaklaşık 1 ay içinde iş göremezlik ödeneklerini alabileceklerdir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here