Gündem

SGK usulsüz emekli olanlar için işleme başladı: Uzmanlar uyardı: “Sahte sigortalılık ile emekliliğinizi yakmayın”

Sosyal Güvenlik Kurumu milyonlarca vatandaşı ilgilendiren o kritik kararını açıkladı. Çalışmadığı halde emeklilik sürecini başlatanlar ve sosyal güvenlik haklarından yararlananlar bu habere dikkat! Emeklilikteki prim süreci iptal edilebilir, emekli aylığı sona erdirilebilir.

SAHTE SİGORTALILAR DİKKAT!

SGK tarafından alınan flaş gelişme sonrası sahte sigorta yaptıran kişiler tespit edilmeye başlandı. Bu kapsamda sahte sigortalılık ile emeklilik süreci başlatılanların öncelikle maaşları kesilecek ardından ödenen maaşların ise faiziyle geri alınabilmesi için yaptırımlar ile kişi yüz yüze gelecek.

“EMEKLİLİĞİNİZİ YAKMAYIN!”

Emeklilik sürecinde başvuru yollarını yasal olmayan şekillerde başlatanlar için SGK yeni bir karar aldı. Sosyal Güvenlik uzmanları bu konuda uyardı: “Emekliliğinizi yakmayın.”

Çalışmadığı halde güvenlik haklarından yararlanabilmek için yasal olmayan şekillerde emekli olanlar özellikle yurt dışında yaşadığı halde ülkedeki yakınları aracılığı ile herhangi bir işyerinde çalışıyor gibi gösterilenler hedef alındı. Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Kaya konu üzerine şu açıklamada bulundu: “Türkiye’de emekli olabilmek için yakınlarının bulduğu işyerlerinde fırında, kasapta ya da manavda bazen bir haftalık bazen de bir aylık sigortalı olarak gösterilerek kişiler yurt dışı borçlanması ile süreçte emekli olabiliyor.”

“İPTAL EDİLEN EMEKLİ MAAŞI YASAL FAİZİ VE GECİKME BEDELİ İLE GERİ ALINIYOR!”

Bazı vatandaşlar ise sahte sigortalılık olarak adlandırılan süreçte yıllardır emekli maaşı almaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişileri tek tek tespit etmeye başladı. Geçtiğimiz süreçte yaklaşık 5 yıl boyunca 500 bine yakın sahte sigortalı vatandaş tespit edildi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya:

“Kişiler gerçekten o iş yerinde fiili olarak çalışmıyordu. Bu tespit edildi. Bunun fark edildiği an 10 yıllık sigortalılık süreci bulunsa dahi kişinin emekliliği iptal edildi ve ödenen tüm maaş faizi ile geri alındı. Hem sigortalı olan kişi hem de işveren hakkında da yasal süreç başlatıldı. Bu süreçte ödenmiş olan tüm maaşlar yasal faizi ve gecikme bedelleri ile beraber kişiden tek tek talep ediliyor” diyerek uyarıda bulundu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.