SGK Yapılandırma Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

0
126
sgk yapılandırma sorgulama nasıl yapılır
sgk yapılandırma sorgulama nereden yapılır

SGK yapılandırma sorgulama, borçların tekrar düzenlenerek yapılandırmasını içerir. SGK yapılandırma sorgulama işlemi ile borçlara uygulanan yapılandırma neticesinde, borç sahibi ödemelerini nasıl yapacağını öğrenebilir.

SGK Borçlanma

SGK borçlanması, zaman zaman SGK mensuplarının SGK’ ya olan prim ve/veya sigorta vb. ödemelerin yapamamaları nedeniyle oluşur. SGK mensupları bu borçları ödeyemediği takdirde, kurum otomatik olarak bu borçlara faiz uygular. Faiz uygulaması aylık olarak yapılır. Aylar geçtikçe uygulanan faiz de otomatik olarak katlayacağı için ödemeler daha da zorlaşır. Bu aşamada, SGK mensubu vatandaşların borçlarının ödenmesinde kolaylık olması için bahse konu borçların ödeme koşulları yeniden düzenlenir. Yapılan bu düzenlemeye yapılandırma denir.

SGK Borç Yapılandırma Nereden Yapılır?

SGK borç yapılandırmasını yapmakla devlet tarafından yetkilendirilmiş tek resmi kurum Sosyal Güvenlik Kurumudur. Bu nedenle borçlu vatandaşın başvurusu üzerine yapılandırma yapabilecek tek kurum SGK’ dır. Bununla birlikte bazen borçların üzerine binen faiz nedeniyle yapılandırılmış da olsa ödemelerde zorlanmalar yaşanabilir. Böyle durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma ve Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği yaparak SGK borçları için yeniden yapılandırmaya giderler.

Borçlu vatandaş yapılandırma sonucu oluşan ödeme koşulları sorgulama ile öğrenebilir.

SGK Yapılandırma Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK yapılandırma sorgulama yapılması için, öncelikle borçların yapılandırılmış olması gereklidir. Bu tür sorgulamalar SGK Duyurular sayfasından takip edilmek suretiyle öğrenilir.

SGK Borcu Yapılandırma İşlemi

SGK borç yapılandırması 2019 tarihi için geçerli koşullar şunlardır:

 • Prim borçlarına uygulanacak faiz Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) %’ leri olacak.
 • Prim borcu taksitlendirilmesinde yıllık bazda % 22 olan tecil faizi % 1.1 ile % 16.5 olarak uygulanacak.
 • Borç miktarı en fazla 500.000 TL ise teminat gösterilmesinde lüzum olmayacak. Eğer borç miktarı 500.000 TL’yi geçerse, 500.000 TL’yi geçen miktarın % 25’i kadar teminat alınacak. Taksitlendirme 60 aya kadar uzatılacak.
 • Haciz altındaki herhangi bir malın satıldığı fiyatın % 50’si kuruma ödenmek üzere, mal sahibi tarafından yani borçlu kişi tarafından satılabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenecek meblağ malın kanunda belirtilen değerinden az olmamalıdır.
 • Eğer borç meblağı 2.000.000 TL ya da daha az ise malın satış değeri konusunda kanunda limit belirlenmemiştir.
 • Eğer borç meblağı 2.000.000 TL’den daha fazla ise, satılması planlanan malın kanuni değeri en fazla 2.000.000 TL olmalıdır.

SGK Borç Sorgulama

SGK borç sorgulaması işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilir. E-devlet hizmetini kullanmak isteyen kişi öncelikle PTT’den e-Devlet şifresi almalıdır. Daha sonra başvuru sahibi bu şifre ve TC Kimlik no.su ile sisteme giriş yapabilir. Sisteme girdikten sonra izlenmesi gereken  basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılır. Giriş yaparken ekranda belirtilen sayfadan kimlik doğrulama yapılmalıdır.
 • Açılan pencerenin solunda bulunan ‘’Hizmetler’’ yazısına tıklanır.
 • Daha sonra ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ bağlantısına tıklanır.
 • En son aşamada ‘’Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Sorgulama’’ yazısına tıklanır. Eğer başvuru sahibinin adına kayıtlı herhangi bir borç varsa, bu sırada ekranda görünür.

Genel Sağlık Sigortası Borcu

Genel sağlık sigortası borcu bulunan vatandaşlar 31.Ağustos.2019 Tarihine kadar başvuruda bulunarak borçlarını yapılandırabilecekler. Bu amaçla başvuru sahibinin herhangi bir bankaya müracaat etmesi yeterli olur. Borç yapılandırması yapıldığı takdirde ödemelere 18 aydan 36 aya kadar vade tanınabiliyor

Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Yapılandırma şartları devlet makamları tarafından 2019 yılı için  açıklanmıştır. Prim borcu olup SGK Yapılandırma Sorgulama işlemi ile ilgilenen vatandaşlar için gerekli bilgiler şunlardır:

 • Yapılandırma yapmak için başvuruda bulunan vatandaş başvuru yaptığı tarih itibariyle minimum 3 yıldan bu yana prim ödüyor olmalıdır.
 • Yapılandırma için müracaatta bulunan başvuru sahibinin geriye dönük 3 yıl içinde prim hizmet beyannamelerini zamanına teslim etmiş olması gerekiyor. Bu davranışın başvuru sahibinin iyi niyetli olduğunun göstergesi kabul ediliyor. Beyanname verilmiş olduğu halde başvuru sahibinin son 1 yıl içinde ödeyemediği borçlarının bulunması gerekiyor.

BAĞKUR Borç Yapılandırma Başvurusu

BAĞKUR borç yapılandırma hakkında 2019 yılı için henüz bir açıklama bulunmuyor. Fakat böyle bir durum söz konusu olacak ise unutulmaması gereken kurallar şunlardır:

 • Herhangi bir yapılandırma söz konusu olduğunda peşin ödeme yapılması halinde borçların faizi silinir. Anapara üzerinden çok küçük bir enflasyon farkı ile borcun tümünden kurtulmak iyi bir avantajdır.
 • BAĞ-KUR yapılandırma eşit taksitler halinde yapılmak isteniyorsa bu ödemeler 18 taksite bölünür. Ödemeler her 2 ayda bir yapılır. Böylece 36 aylık bir zaman zarfında borçlar ödenmiş olur. Bu uygulamada da gecikme zammı silinir. Borç yapılandırma sırasında uygulanan taksit sayısına ve enflasyon oranları göz önünde tutarak tekrar bir yapılandırma uygulanır.
 • BAĞ-KUR’da dondurulmuş bulunan dönemler de yapılandırılabiliyor. Üstelik bu primlerin hesaplanması, dondurulmuş dönemdeki primler üzerinden hesaplanıyor.

BAĞ-KUR yapılandırması için başvuru sahibini tedarik etmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Sadece ödeme süresi geçmiş borçlar için başvuru yapılması durumunda yapılandırma formu ve nüfus cüzdanı fotokopisi gereklidir.
 • Borç sildirme işlemi için başvuruda bulunulacaksa yapılandırma formu ve nüfus cüzdanı fotokopisinin yanı sıra tarım BAĞKUR’ lular 2926 Sigortalılık Belgesi, Esnaf şirket ortakları başvuruda bulunacak ise 1479 Sigortalılık belgesinin de tedarik edilmiş olması gereklidir.

SGK yapılandırma sorgulama üzerine en son güncellenmiş bilgiler şunlardır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here