Gündem

Şirket banka hesabına yanlışlıkla 10 bin dolar yatırdı: 7 ay sonra anlaşıldığında büyük utanç ortaya çıktı

Avustralya’da akla hayale gelmeyen bir olay yaşandı. Yaşanan bu olay uzun bir süre gazete ve televizyonların haber kaynaklarında yayınlandı. Kripto para birimleri ile bir müşteriye ödeme yapılırken yanlışlıkla farklı bir numara tuşlandığı için başka birinin IBAN numarasına 100 dolar ödeme gönderildi. Bu ödeme fark edildiğinde artık çok geçti.

ŞİRKETİN YANLIŞI PAHALIYA MÂL OLDU!

Melbourne’de yaşayan T.Manivel isimli aktör geçtiğimiz yılın Mayıs ayında kripto para borsası şirketlerinden 100 dolar geri ödeme almayı planlıyordu. Ödemeyi beklerken şirketin yaptığı bir hata nedeniyle hesaplar karıştı. Ürün tanıtımı için Amerikalı aktör Matt Damon’ı oynatan ve büyük bir sponsorluk anlaşması imzalayan Singapur merkezli şirket kritik hatayı fark edemedi.

YANLIŞLIKLA GELEN PARAYI 6 KİŞİYE DAĞITTI!

Şirket müşterisine 100 dolar yerine yanlışlık yaparak 10.477.143 dolar aktarımda bulundu. Bu hata 7 ay sonra fark edildi ve yasal işlemler başlatıldı. Kadın bankada davalı olarak listeye yerleşti. Süreçte şirket bankaya karşı bir tazminat talep etmedi. Bu hatanın ardından parayı alan kadın, kızı ve kız kardeşi başta olmak üzere tüm aile üyelerine dağıttı. 6 farklı kişiye hediye etti.

MAHKEME KARARI VERDİ!

Victoria yüksek mahkemesi Yargıcı James Eliot ilginç bir şekilde yaşanan bu davada “Davacıların önemli hatayı 7 ay sonra fark ettiğini 2021 yılının Aralık ayının sonuna doğru fark edemediklerini ifade edildi” dedi.

Kadın yanlışlıkla banka hesabına aktarılan 11,4 milyon doları harcadı. Harcamış olduğu tüm paranın %10 faizi ve yasal masrafları ile geri ödenmesi istendi. Geçtiğimiz hafta mahkeme bu karara vardı.

HESABINA YATAN PARAYLA ALDIKLARI ŞAŞIRTTI!

Elde edilen bu parayla aile üyeleri farklı bölgelerde birçok lüks ev satın almıştı. Hesabına para yatan Manivel kız kardeşine bu tutardan belirli bir ödeme yapmıştı. Ardından kız kardeşi yaklaşık değeri 1,35 milyon dolar olan bir ev satın almıştı. Mahkeme bunu da fark etti ve emir ile bu evi sattırmak istediğini bildirdi.

MANİVEL’İN HESAPLARI DONDURULDU!

Mahkeme tarafından gelen itiraf herkesi şok etti. Manivel kız kardeşine 4 yatak odalı ve 4 banyolu bir ev hediye etmişti. Şirket yasal mücadeleye Şubat ayında başladı ve Manivel’in hesaplarına dondurulma kararı alındı. Hakim kararı verdi. Elde bulunan mülklerin her biri yanlış ödenen fonlarla satın alınmıştı. Yanlış ödeme yapılmasaydı bu evler ailenin elinde olamayacaktı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.