Gündem

Şirketler 4 gün çalışma sistemine geçiş yapabilir: 4 günlük çalışma pilot uygulamasının sonuçları umut verdi!

Çalışma standartları değişiyor. Pandemi süreci ile beraber başlayan uzaktan çalışma ve hibrit iş modeli gittikçe tüm sektörlerde yayılımını sürdürüyor. Özellikle haftanın 4 günü çalışma modeli 70’ten fazla şirket tarafından denenmeye başlandı. İlerleyen süreçte 4 günlük çalışma programının daha çok alana yayılması bekleniyor.

PİLOT UYGULAMA HANGİ ALANLARDA GEÇERLİ OLDU?

Pandemi dönemi ile beraber başlayan uzaktan çalışma sürecinde yeni bir uygulamaya da imza atıldı. Boston College, Oxford ve Cambridge üniversitelerinde çalışma gösteren bilim insanları tarafından pilot deneyim olarak başlatılan program kapsamını gittikçe genişletiyor. Özellikle gıda, hizmet sektörleri başta olmak üzere inşaat, bilim teknolojileri gibi büyük çalışma şirketlerde daha işlevsel olarak yürütülebiliyor.

PİLOT ÇALIŞMANIN SONUÇLARI MEMNUN ETTİ!

Pilot olarak belirli şirketlerde geçerli olan proje henüz tamamlanma aşamasına ulaşmadı ancak yapılan anket sonucu elde edilen veriler memnun ediciydi. Haftada 4 gün çalışma sistemi oldukça başarılı şekilde ilerlemeye devam ediyor. 10 şirketten 9’u bu yöntemi tüm çalışanları ile beraber daha elverişli buluyor. Şirketlerin başarısında da artık fark ediliyor ve pek çok şirket haftada 4 gün çalışma sistemini deneme süresini aşarak daha da uzatma kararı aldı.

ŞİRKETLERİN BAŞARISI ARTTI!

Yapılan deneyde sadece 6 aylık bir deneme yapılacak ve bu kapsamda ortaya çıkan sonuçlar incelenecekti. Ancak bu proje pek çok şirket tarafından beğenildi ve şirketlerin %86’sı 6 aylık deneme süreci sonrasında bu planlamayı uzatmak istediklerini ifade etti. Anketi yapan kuruluşun direktörü K.Lewis: “Pozitif geri bildirimler oldukça cesaret verici.Bu sonuçlarla beraber haftada 4 gün çalışma sistemine geçiş yapmak isteyen şirketlerin varlığı da umut verici” dedi.

ANKET SONUÇLARI PAYLAŞILDI!

Ankete katılan şirketlerin %46’sı şirket içi verimlilikte bir değişim olmadığını,  %34’ü ise yapılan işte ve verimlilikte bir miktar değişim olduğunu ifade etti. Ankete katılan %15’lik kısım ise ciddi şekilde verimlilikte artış yaşandığını ifade etti. Waterwise isimli şirkette yönetici direktörlüğü yapan N.Russell: “Bu çalışmanın başlangıcında epey bir zorlandık fakat zaman içerisinde alıştık. Süreçte bazı haftalar daha kolay geçti. Yıllık izin zamanlarını ayarlamakta sıkıntı yaşandı fakat bizim için bu sistem tam anlamıyla oturdu” yorumunda bulundu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.