Ekonomi

Şişecam’dan büyük hamle: 4 milyar dolarlık yatırım yapacak!

Şişecam, Ciner Grubu'nun eşit ortağı olan ABD'nin doğal soda  geliştirme projesi Pasifik Projesi'nde %60 hisseye sahip olacak.

Şişecam'a göre şirket, doğal soda  alanında  önemli bir adım atacak ve 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde yaptığı stratejik yatırım adımını yeni bir seviyeye taşıyacak.

Pasifik Projesi için eşit kalkınma ortağı olan Şişecam ve  Ciner Grubu, ABD işbirliğinin kapsamını genişletmek ve ortaklığın yapısını değiştirmek için önemli bir karar aldı. Yatırım kararı kapsamında Şişecam, ABD'de bir doğal soda  geliştirme projesi olan Pasifik Projesi'nde ek hisse satın alacak. Bu projede Şişecam, %60 hissedar olan Ciner Grubu'nun eşit ortağıdır.

Ayrıca Ciner Grubu'nun Atlantik ve Wyoming'deki tesislerinin kontrolünü de alır. Yeni ortaklık yapısı ve yatırım kararları ile işbirliği kapsamını genişleten iki güçlü kuruluş, birlikte Pasifik ve Atlantik projeleri geliştirirken, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 4 milyar dolarlık doğal soda yatırımı gerçekleştirecek.

Bu stratejik hamle ile Şişecam'ın şu anda 2,5 milyon ton olan  soda  üretim kapasitesi 10 milyon tonu aşacak. Ayrıca 2026 yılına kadar planlanan ek kapasite ile Şişecam'ın 2026 yılında soda üretim liginde  dünya lideri olması ve bugün 8. sırada yer alması bekleniyor. Şişecam, tek lokasyonda en büyük soda  üretim tesisinin inşasını içeren yatırımlarla Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük doğal soda  üreticisi konumuna gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.