Para Piyasaları

Siyah Kuğu’nun yazarı Nicholas: Bitcoin, Fed’in yarattığı balon sonucu oluşmuş bir tümördür!

Küresel finans piyasaları son aylarda çok dalgalı hareketlere sahne oluyor. Dünya genelinde on yıllardır görülmemiş bir ekonomik darboğaz ve yükselen enflasyon krizi görülüyor. Bu da hisse senetlerinden emtia piyasasına, emlak ve gayrimenkul piyasalarından değerli metal piyasalarına kadar birçok alanda volatilite görülmesine neden oluyor. Dünyanın birinci gündem maddesinde yükselen enflasyon yer alıyor olsa da birçok kripto para karşıtının önünde, kripto paralarla ilgili eleştiriler yer almaya devam ediyor.

Kripto paraların çok ciddi bir popülarite kazanması, özellikle geçtiğimiz yıl boyunca kripto para karşıtı isimler tarafından gündeme çeşitli tartışmaların getirilmesine neden oldu. Kripto paraların ya da Bitcoin’in (BTC) gerçek bir değerinin olmadığı, bu varlıkların bir değer deposu olamayacağı, dijital varlıkların ödemelerde kullanılamayacağı veya daha genel olarak kripto paraların işlevsiz olduğuna ilişkin birçok eleştiri ve tepki geldi. Son dönemlerde tüm finans piyasalarında dalgalanmalar görülse de hedefte yine ağırlıklı olarak kripto paraların yer aldığı görülüyor. Küresel ekonomik darboğaz ortamında BTC savunmasız kalırken, ona bir darbe de Amerikalı yazar ve akademisyen Nain Nicholas’tan geldi.

ÜNLÜ AKADEMİSYEN YİNE BTC’Yİ HEDEF ALDI

Dünyanın bir numaralı sorunu aylardır yükselen enflasyon. Ancak kripto para karşıtı olan isimlerin açıklamalarına bakıldığında, sanki son dönemlerde sadece kripto para ekosisteminde bir düşüş havası varmış gibi bu alana yönelik sert eleştiriler geliyor. Öte yandan birçok sektör temsilcisi de kripto paraların, bu deprem sürecinde beklenenden daha sağlam şekilde kaldığını ifade ediyor. Bu alanda tartışmalar gündeme gelmeye devam ederken, Bitcoin ve kripto para karşıtı olduğu bilinen isimlerden biri olan Amerikalı yazar ve akademisyen Nain Nicholas, bir kez daha Bitcoin’i hedef aldı.

BITCOIN’İ TÜMÖRE BENZETTİ!

New York Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve “Siyah Kuğu” kitabının yazarı olan Nain Nicholas, CNBC’nin meşhur Squawk Box programına konuk oldu. Burada Bitcoin ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Nicholas, ABD ekonomisinin durumu ve Fed’in ekonomik kaygılar ve enflasyonla mücadelede doğru seçimler yapıp yapmadığı ile ilgili fikirlerini dile getirdi. ABD ekonomisinin resesyon tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten ünlü isim, ekonomi ile ilgili artan sorunların kısmi olarak genç nesillerin deneyimsizliğinden kaynaklandığını iddia etti. Nicholas bunun yanı sıra Bitcoin’i de tümöre benzetti. Nicholas’a göre BTC, geleneksel finansın karşısında başarısız kalacak.

BITCOIN NASIL BU KADAR POPÜLER OLDU?

Ünlü akademisyene göre Federal Rezerv’in geçmiş dönemlerde uyguladığı para politikası, “Bitcoin gibi tümörlerin” oluşmasına yardımcı oldu. Bilindiği üzere Bitcoin, 2009 yılında temelde bankacılık sisteminde yaşanan istikrarsızlık ve ekonomik kaygılardan dolayı ortaya çıktı. Daha sonra geleneksel finans piyasalarının sallanmaya başladığı dönemde, kripto para ilgisi Covid-19 pandemisinde artış gösterdi.

Yatırımcılar, yükselen enflasyon ve ekonomik sorunlar karşısında, kazanç umudu motivasyonuyla Bitcoin’e ve kripto paralara yöneldi. Ancak Nicholas, Bitcoin’in, Fed’in yarattığı balon sonrasında ortaya çıkan ve bağımsız olmayan bir varlık olduğunu iddia etti. Nicholas’a göre Bitcoin enflasyona karşı koruma sağlamıyor ve sadece “Ponzi şeması” gibi işlem görüyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.