Son Dakika: Emekli Maaşlarına 333 Lira Zam Geliyor! Temmuz Maaş Zamları Yarın Belli Olacak!

Yaklaşık 12.3 milyon emekli vatandaşın, aylardır merakla beklediği gün geldi çattı. İlk altı aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardındam SSK, BAĞKUR ve memur emeklisi vatandaşların maaşlarına ne kadar zam yapılacağı kesinleşecek. Uzmanlar maaşlara ne kadar zam yapılacağı konusunda tahminlerini açıkladı...

0
165
emekli maaşı zam oranları
emekli maaşı zam oranları

Milyonlarca emekli vatandaşımızı yakından ilgilendiren son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Temmuz ayının ikinci gününe gelmemiz itibarıyla yarın açıklanacak olan emekli maaş zamları sabırsızlıkla bekleniyor. Temmuz ayı ile birlikte emekli maaşlarına yansıtılacak olan zam tutarını da merak eden milyonlarca emekli vatandaşımız için uzmanlardan tahminlerini açıklıyor. Buna göre enflasyon oranı tahmin edilerek yapılan hesaplamalar sonucunda temmuz ayıyla birlikte emekli maaşlarında 333 liraya kadar artış yaşanacak! Emekli maaşları ne kadar olacak? Emekli maaşlarına yapılan zam ne zaman kesinleşecek? İşte merak edilen tüm bu soruların yanıtları…

Yaklaşık üç, dört aydır emekli vatandaşlarımızın gündeminde olan temmuz ayı emekli maaşlarına zam olayında yavaş yavaş sona geliniyor. Aylardır merak edilen emekli maaş zamları yarın açıklanacak. Ülkemizde 12 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren emekli maaşlarına yapılacak olan zamların belirlenmesinde en önemli detay ilk 6 aylık enflasyon verileri olması bakımından önem taşıyor. Nitekim 2019 yılının ilk 6 ayını kapsayan enflasyon rakamları emekli maaşlarına yapılacak olan zamların da ne kadar olacağını belirleyen en önemli etken. Bu noktada son rakamlara bakıldığında ilk 5 aylık enflasyon oranı %4.99 çıkarken Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre SSK ve BAĞKUR emeklilerine %4,99 oranında, memur emeklilerine ise %5.99 oranında zam yapılması ön görülüyor. Haziran ayının da enflasyon oranlarının da açıklanmasından sonra bu oranlarda ya artış görülecek ya da azalma yaşanacak. Dolayısıyla emekli maaşlarına yapılacak olan zamlarda da artış ya da azalış ortaya çıkacak.

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?

Emekli maaşlarına yapılan zam ile ilgili olarak milyonlarca emekli vatandaşımız meraklı bekleyişini sürdürüyor. Bu bağlamda 3 Temmuz 2019 günü açıklanacak olan emekli maaşı zamlarından önce pek çok uzmanın ve otorite sayılan şirketlerin araştırmaları sonucu emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı hesaplanabiliyor. Merkez Bankası’nın beklenti anketinin sonuçlarına göre analistler enflasyondaki düşüşün haziran ayı itibarıyla belirginleşeceğine dikkat çekiyor. Bu sebeple haziran ayı enflasyon beklentisi %0.91 oranı civarında seyrediyor. Bu durumda enflasyonun söz konusu beklentiler doğrultusunda gerçekleşmesi halinde ilk 6 aylık enflasyon verileri %5.5 ila %6 arasında bir değerde sabitlenecek.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Ocak ayında ve temmuz ayında yapılan zamlarda, ilk olarak ocak ayında memur ve memur emeklisinin maaşlarına %4 oranında zam yapılmıştı. 6 aylık enflasyon bu zammı aşacağı için %1,5 ila %2 arasında bir fark oluşması mümkün görünüyor. Bu durumda da en düşük memur maaşı 3512 liradan 3749 liraya çıkacak. Bununla birlikte en düşük memur emekli aylığı ise 2536 liraya yükselecek.

SSK’lı emeklilere baktığımızda 2000 yılından önce emekli olup şu anda en düşük 1888 lira maaş alan emeklinin maaşı %5.5 zam olması durumunda 1992 liraya, BAĞKUR’lu esnafın maaşı ise 1596 liradan 1684 liraya çıkmış olacak.

12.3 milyon emekli vatandaşımızın aylardır beklediği sürecin sonuna gelindi. Heyecanla beklenen emekli maaşlarına zam oranı yarın resmen açıklanacak. Bu bağlamda Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklayacağı ilk 6 aylık enflasyon oranları, SSK ve BAĞKUR sigorta gruplarından emekli olan vatandaşların zam oranını doğrudan etkileyecek. Öte yandan memurların ve memur emeklilerin ise %5’lik artışa ilaveten alacağı enflasyon farkını da ortaya koyacak.

Emekli Zam Yapılan Maaşlarını Ne Zaman Alacak

SSK ve BAĞKUR emeklileri zam yapılan maaşlarını ay içerisinde maaş alma günlerinde bankalardan çekebilecek. Öte yandan memur emeklileri ise bu hafta maaşlarını zamsız olarak alacaklar. Zam farkını ay içerisinde SGK belirleyeceği tarihte hesaplara gönderecek.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here