Son Dakika: Konut Kredisi Yapılandırma İle İlgili Gelişmeler!

Bankaların birbiri ardına konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesinin ardından, daha önce yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi almış olan vatandaşlar yapılandırma haberleri bekliyor. ING Bank borç transferi ile mağduriyetleri ortadan kaldırıyor...

0
205
ING Bank Borç Yapılandırma
ING Bank Borç Yapılandırma

Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların müşterilerine sunduğu yüksek faiz oranları sebebiyle mağduriyet yaşayan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Konut kredisi borç transferi sistemi ile konut kredisi yapılandırma mümkün olacak. Pek çok vatandaşın büyük bir merakla beklediği konut kredisi yapılandırma ile ilgili son gelişmeler ve detaylar haber yazımızda yer alıyor.

Ülkemizde bankaların sunduğu konut kredisi ürünlerinden kullanan ancak yüksek faiz oranları sebebiyle mağduriyet yaşayan pek çok vatandaş bulunuyor. Söz konusu vatandaşlar dört gözle bankaların konut kredisi yapılandırma paketlerini açıklamaları bekliyor. Özellikle ülkemizde bankacılık sektöründe kamu bankası olarak faaliyetlerine devam eden Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi yapılandırma paketlerini bekleyen vatandaşlar bu bankalarla ilgili olarak son dakika gelişmelerini de yakından takip etmeye devam ediyor.

Kamu Bankaları Konut Kredisi Yapılandırma Yapacak Mı?

Vatandaşların merakla beklediği Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi yapılandırma paketleri ile ilgili olarak henüz bir hareketlilik söz konusu değil. Kaldı ki söz konusu kamu bankalarının son olarak piyasaya sürdüğü enflasyona endeksli konut kredisi paketinin ardından, konut kredisi yapılandırma işlemlerine dair umutlar giderek azalmıştı. Çünkü enflasyona endeksli konut kredisi paketi kapsamında enflasyon oranları düştüğü vakit, doğal olarak konut kredisi faiz oranları da düşüş gösterecek. Öte yandan enflasyon yükselirse yine konut kredisi faiz oranları yükselecek. Bu durum da riskin banka ile müşterisi arasında bölüşülmesi anlamına geliyor.

Bununla birlikte kamu bankalarının piyasaya sürdüğü enflasyona endeksli konut kredisi paketinde kredi faiz oranı üst sınırı uygulaması ve istendiği zaman ceza ödemeden sabit faizli konut kredisi paketine geçiş yapma hakkının sunulması gibi avantajlar ile kredi çekmek isteyenler korunmuş olacak.

ING Bank Konut Kredisi Yapılandırma Paketi!

Vatandaşların dört gözle yapılandırma haberi beklediği kamu bankalarının aksine, yüksek konut kredisi faiz oranlarından mağdur olanlara müjdeli haber ING Bank’tan geldi. Geçtiğimiz günlerde yapılan kamuoyu açıklamasıyla birlikte ING Bank konut kredisi yapılandırma işlemi için onay verildiğini vatandaşların bilgisine sundu.

Bu bağlamda ING konut kredisi yapılandırma paketi ile en az 1 ay kadar önce konut kredisi kullanan kişilere banka tarafından yeniden yapılandırma hakkı verilecek. Fakat bu yapılandırma kapsamında uygulanacak olan konut kredisi yapılandırma faiz oranı, bankanın genel müdürlüğü tarafından belirlenecek. ING Bank kredi yapılandırma başvuru formu dolduran vatandaşların başvuruları, şube çalışanları tarafından değerlendirilmeye alınmayıp doğrudan ING Bank Genel Müdürlük birimine ulaştırılacak. Dolayısıyla vatandaşın konut kredisi yapılandırma başvurusu tamamen genel müdürlük tarafından değerlendirmeye alınmış olacak.

ING Bank Konut Kredisi Borç Transferi ve Yapılandırma Şartları

1 ay kadar önce yüksek faizle konut kredisi çeken kişiler için ING Bank konut kredisi borç transferi hakkı tanınmış olacak. Bununla birlikte borç transferinde banka tarafından kullanılacak olan faiz oranı %1,54 olarak belirlendi. Dolayısıyla daha önceden %2,09 ya da %1,90 faiz oranları üzerinden konut kredisi çekmiş olan vatandaşların kredileri %1,54 seviyesinden hesaplanmaya başlanacak.

Kısa bir hesapla bu konuya açıklık getirmek gerekirse; 120 ay vadeli 150 bin lira konut kredisi çeken bir vatandaşın aylık ödemesi %1,90 faiz oranı üzerinden hesaplandığı takdirde ayda 3 bin 182 liraya denk geliyor. Fakat yüksek konut kredisi faiz oranından muzdarip olan bu vatandaş ING Bank’ın konut kredisi yapılandırmasından yararlandığı takdirde, aylık ödemesi 2 bin 749 liraya düşmüş olacak. Bu bağlamda vatandaşın ödemesi gereken aylık taksitler 433 lira azalırken toplamda ise 51 bin 960 lira azalmış olacak.

Yüksek konut kredisi faiz oranlarından mağduriyet yaşayan vatandaşların bu kampanya dahilinde borç transferi yapabilmeleri için ING Bank tarafından belirlenen birtakım koşulları sağlaması gerekecek. Zira söz konusu vatandaşların öncelikle ING Bank konut kredisi dosya masrafı, konut kredisi ekspertiz ücreti ve konut kredisi hayat sigortası gibi masrafları ödemesi gerekiyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here