Son Dakika! Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahminini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) temmuz ayı beklenti anketini açıkladı. Açıklanan verilere göre yıl sonu enflasyon ve dolar / TL tahminlerinde gerileme olduğu görüldü. Detaylar haberimizde...

1
86
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) büyük bir merakla beklenen Temmuz ayı beklenti anketi sonunda açıklandı. Son dakika gelişmesi olarak ajanslara düşen haberlere göre Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon ve dolar tahminlerinde gerileme görüldü. İşte temmuz ayı enflasyon beklenti anketi ve açıklanan verilerin detayları…

TCMB temmuz ayı beklenti anketini açıkladığını kamuoyuna duyurdu. Ankette yer alan ifadelere göre yıl sonu enflasyon ve dolar tahminleri geriledi. Temmuz ayı yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Beklentisi %15,01 olarak açıklanırken yıl sonu dolar / TL paritesindeki beklenti ise 6,14 oldu. TCMB’nin reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 64 kişilik bir katılımcı grubun eşliğinde gerçekleştirdiği ankete göre, cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde %15,85 olarak açıklanmışken güncel anket döneminde %15,01’e geriledi. 12 ay sonra TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde %14,88 iken bu anket döneminde %13,90 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisindeyse aynı anket dönemlerinde sırasıyla %11,46 ve %11 seviyeleri görüldü.

Faiz Beklentileri

BİST Repo ve Ters Repo-Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi de bir önceki anket dönemine göre gerileme gösterdi. Nitekim geçen dönemde %24,24 olarak belirlenen bu oran, güncel veriler ile birlikte %21,58 olarak açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay beklentisi ise bir önceki anket döneminde %24 iken bu anket döneminde %21,85 olarak verilere yansıdı.

Döviz Kuru Beklentileri

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan temmuz ayı beklenti anketinde döviz kuruna ilişkin beklentilerde, 2019 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları / TL) beklentisi, bir önceki anket döneminde 6,30 TL olarak açıklanırken, yeni dönemde 6,14 TL olarak belirlendi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket döneminde önceden 6,64 TL iken yeni verilerde 6,47 TL şeklinde açıklandı.

Cari İşlemler Dengesi Beklentileri

Cari işlemler açığında 2019 yılı beklentileri verilerine göre, bir önceki anket döneminde 10,6 milyar dolar açıklanırken yeni dönemde 7,6 milyar dolara geriledi. 2020 yılı cari işlemler açığı beklentisi ise yine aynı anket dönemlerinde sırasıyla 19,2 milyar dolar ve 17,4 milyar dolar olarak açıklandı.


1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here