Para Piyasaları

Son dakika: Pentagon kripto paralar için devreye girdi, inceleme başlatıldı!

Kripto paraların ülkeler genelinde nasıl değerlendirildiği, büyük ekonomiye sahip ülkelerde kripto paralara yönelik ne gibi düzenleme adımlarının atıldığı piyasalar genelinde her zaman en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Zira bu alanlarda atılacak pozitif bir adımın piyasalara da benzer şekilde etki edebileceği düşünülüyor ve tam tersi durumunda da derin bir düşüş dalgasının yaşanabileceği öngörülüyor. Bu kapsamda atacağı kripto para düzenleme adımları en yakından izlenen ülke konumunda olan ABD’de, Savunma Bakanlığı (Pentagon), kripto paraların ulusal güvenlik tehdidi oluşturup oluşturmadığı konusunda kapsamlı bir inceleme başlattı.

Kripto para piyasasında merak uyandıran gelişme, The Washington Post tarafından son dakika haberi olarak geçildi. Habere göre Pentagon’un inovasyon ofisi, kripto paraların yükselişi ile birlikte ulusal güvenliğe ve kolluk kuvvetlerine yönelik tehditleri değerlendirmek adına kapsamlı bir inceleme çalışması başlattı. Haberde, söz konusu incelemelerin yılsonuna kadar devam edeceği belirtildi. Bu gelişmenin kısa, orta ve uzun vadede kripto paralar üzerinde bir etkiye neden olup olmayacağı merak ediliyor.

PENTAGON DEVREYE GİRDİ!

The Washington Post’un son dakika haberine göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), kripto paraların ulusal güvenlik adına bir tehdit oluşturup oluşturmadığına ilişkin kapsamlı bir inceleme başlattı. Bakanlığa bağlı inovasyon ofisi, kripto paraların yükselişleriyle birlikte ulusal güvenliğe ve kolluk kuvvetlerine yönelik bir tehdit oluşturup oluşturmadıkları incelenecek.

İnterneti destekleyen en eski teknolojiyi geliştiren ve “DARPA” olarak da bilinen İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı, yıl boyunca devam edecek olan bu projeyi yürütme konusunda kripto istihbarat şirketi Inca Digital ile anlaşma sağladı. Inca Digital, yetkililerin kripto paralarının yasa dışı kullanımını engellemesine yardımcı olmak adına Pentagon’a kripto para sektörünün iş işleyişi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve veri sağlayan araçları geliştirecek.

“AYRINTILI HARİTALANDIRMAYI AMAÇLIYOR”

The Washington Post’a konuya ilişkin röportaj veren ajans programının yöneticisi Mark Flood, “Yürütülmekte olan bu program, kripto para sektörünü bir miktar ayrıntılı olarak haritalandırmayı amaçlıyor” sözlerini dile getirdi. Bu ajans, ilgili proje ile yasa dışı finans işlemleri ile mücadelenin de ötesinde, verileri, ayrıntılı bilgi toplamanın oldukça zor olduğu geleneksel piyasalarının şeklini belirleyen dinamiklere dair veriler için kullanmayı hedefliyor. Mark Flood, yaptığı açıklamada Kuzey Kore hükümetine bağlı hacker’ların, Kuzey Kore rejiminin silah programı için milyarlarca dolarlık dijital soygun gerçekleştirdiğini dile getirdi.

GEÇEN AY TORNADO CASH YASAKLANMIŞTI

Hatırlanacağı üzere ABD Hazine Bakanlığı, geçtiğimiz ay Tornado Cash’i kara listeye almıştı. Söz konusu adımın, Kuzey Koreli hackerların ve diğer hack gruplarının kripto para aklama işlemlerinde Tornado Cash’i kullanmasından dolayı atıldığı belirtilmişti. Şimdi ise Inca Digital ile yapılan anlaşma, ABD’de federal kurumların, kötü niyetli kişilerin, teröristlerin ve terör operasyonlarının finanse edilmesi ve kripto paranın kullanıldığı diğer suç faaliyetlerine karşı verilen mücadelenin bir kanıtı olarak gösteriliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.