Son Dakika Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Duyurusu! Başvurular Hangi Tarihte?

Sağlık Bakanlığı personel alımına ilişkin gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; ağustos ayında 12 bin, eylül ve ekim aylarında 17 bin 689 olmak üzere toplamda 29 bin 689 personelin istihdam edileceğini açıkladı.

0
105
Sağlık Bakanlığı Personel Alımı
Sağlık Bakanlığı Personel Alımı

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çeşitli kadro ve birimlerde görev yapmak üzere 29 bin 689 personel istihdam edileceğini duyurdu. Söz konusu personel alımına ilişkin sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2019 yılı içinde önümüzdeki ağustos ayında 12 bin, eylül ve ekim aylarında da 17 bin 689 olmak üzere toplamda 29 bin 689 sağlık personeli alınacağını kamuoyu ile paylaştı. Bakan Koca, söz konusu personel alımına ilişkin duyuruların Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden takip edilebileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 29 bin 689 personel alımı haberinin resmen duyurulmasının ardından söz konusu ilanlara başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar araştırmalarına devam ediyor. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda “Sağlık Bakanlığı personel alımı şartları nelerdir?” ve “Sağlık Bakanlığı personel alımı ne zaman yapılacak?” sorularının ağırlık kazandığı görülüyor. Bakanlığın kamuoyuna duyurduğu ilanlar ve Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarına dair tüm merak edilenler haberimizin ayrıntılarında yer alıyor.

Binlerce aday, “Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru tarihi ne zaman?” sorusunun yanıtını arıyor. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2019 yılı itibarıyla ağustos ayında 12 bin, eylül ve ekim ayları döneminde ise 17 bin 689 olmak üzere toplamda 29 bin 689 sağlık personelinin bakanlık bünyesinde çeşitli birimlerde istihdam edileceğini kamuoyuna duyurdu. Mülakat sisteminin olmayacağı belirtilen söz konusu sağlık personeli alımında Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan şartı aranacak. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları hangi tarihte başlayacak? Bakanın yapmış olduğu son açıklamada, söz konusu personel alımına ilişkin duyuruların Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile ÖSYM’nin internet adresleri üzerinden takip edilebileceğini aktardı. İşte Sağlık Bakanlığı personel alımına ilişkin bilinmesi gereken detaylar…

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı KPSS Şartı

Yetkililer Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılacak olan 29 bin 689 sağlık personeli istihdamına yönelik yaptıkları açıklamalarda, bakanlığın personel alımı hakkında teknik çalışmaları sonlandırmak üzere olduğunu kaydetti. Öte yandan Sağlık Bakanlığı kamu personeli alımında mülakat yapılmayacağı ve doğrudan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanlarına göre sıralama yapılarak adayların istihdam edileceği açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Tarihi

Binlerce vatandaşın dört gözle beklediği ve özellikle internet üzerinden sık sık araştırmaya devam ettiği Sağlık Bakanlığı personel alımı hakkında son dakika açıklamaları Sağlık Bakanı Koca’dan geldi. Bakan Fahrettin Koca, yaptığı son açıklamalarında ağustos ayında;

 • Hemşire
 • Ebe
 • Sağlık teknisyeni / teknikeri
 • Psikolog
 • Sosyal Çalışmacı
 • Biyolog
 • Odyolog
 • Çocuk gelişimcisi
 • Fiyoterapist, sağlık fizikçisi
 • Dil ve konuşma, iş ve uğraşı terapistleri
 • Perfüzyonist

gibi pek çok unvana sağlık personeli istihdam edileceğini kaydetti. Bu kadrolarda en fazla kontenjan 6 bin 835 ile hemşirelere açılırken onu 3 bin ile sağlık teknisyeni / teknikeri izledi. Bakan Koca, bin kişilik de ebe istihdam edileceğini açıkladı.

ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli sağlık personeli 2019 ağustos ayı itibarıyla gerçekleştirilecekken, eylül ve ekim aylarında da17 bin 689 personel alımı daha yapılacak. Bu sayede 3 ay içinde toplamda 29 bin 689 sağlık personeli görev yapacak birimlerine atanarak istihdam edilecek.

Süreç Nereden Takip Edilecek?

Binlerce adayın merakla beklediği Sağlık Bakanlığı personel alımı başvurularına ilişkin duyurular internet platformu üzerinden yapılacak. Sağlık Bakanı Koca, söz konusu duyuruların Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) resmi internet adreslerinden takip edilebileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilecek 29 bin 689 personel alımına dair onayın çıkmasının akabinde binlerce vatandaş resmi açıklama için gün saymaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2019 yılı Sağlık Bakanlığı merkezi atama tarihleri hakkında açıklama yapması bekleniyor. Bununla birlikte Ağustos ayında yapılacak olan 12 bin sağlık personeli alımı için temmuz ayı bitmeden ilanın kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Halk Sağlığı Özel Başvuru Şartları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı personel alımında genel şartları tamamlayan adayların özel şartları da taşıması talep ediliyor. Bu bağlamda halk sağlığı kadrosuna başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan özel şartlar şunlardır:

 • Tıp fakültesinden mezun olmak
 • Halk sağlığı alanında yüksek lisans veya daha ileri bir düzeyde eğitim almış olmak
 • Konuşma, okuma ve yazma becerilerinde İngilizce’de iyi seviyede olmak
 • Sağlık araştırmaları konusunda iş deneyimine sahip olmak

Bununla birlikte adaylarda tercih sebebi olarak görülen özellikler de Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Buna göre;

 • Kanser epidemiyolojisi alanında doktora yapan adaylar
 • Halk sağlığı alanında en az 5 yıllık iş deneyimine sahip olmak
 • İstatistik alanında bilgi ve deneyim sahibi olmak
 • Halk sağlığı ve epidemiyoloji alanında eğitimci olarak görev yapış olmak
 • T.C Sağlık Bakanlığı sistemi ve halk sağlığı uygulamaları konularında geniş bilgi ve deneyim sahibi olmak tercih sebebi olarak görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here