Gündem

Sosyal medya kullanıcılarına kötü haber geldi: Popüler uygulamalar Instagram, Facebook ve WhatsApp ücretli olabilir!

Amerika teknoloji ve medya haberleri ağı The Verge, tarafından yapılan paylaşımda 3 farklı popüler uygulamanın güncel versiyonunu için ücretli olma özelliği ön plana çıkarılıyor. Ücretli özellikler oluşturmak için ilk ciddi adım olarak duyurulan yenilikte reklamlardan elde edilen gelirin zarar görmesinden kaynaklı bu uygulamaya gidileceği söyleniyor.

ZARARIN BOYUTU CİDDİ!

Apple’ın İOS uygulamasında reklam izleme değişikliği ve dijital reklam harcamalarındaki geri çekilme süreci ciddi boyutlu zarara neden oldu. Zarar sonrası kurulan bu grup daha önce Meta’nın araştırma başkanlığını yapmış olan Pratiti Roychoudhury tarafından yönetimi sağlanacak.

META BAŞKAN YARDIMCISINDAN AÇIKLAMA GELDİ!

Meta’da denetleme görevini üstlenen ve gelirden sorumlu başkan yardımcısı Jones Hegeman popüler teknoloji ve medya haber ağı The Verge ile yapılan röportajda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Şirketin reklam yönünü büyütmek için oldukça kararlı olduğunu ve insanların uygulamalardaki reklamları kapatmak için ödeme yapmalarına izin verme planları olmadığını söylüyor.

“KULLANICIYI ÜCRETLENDİRECEK YENİLİK YAPILMADI!”

Yardımcı başkan John Hegeman: “İnsanların para ödemek isteyebilecekleri ve öderken heyecan duyacakları yeni türler, özellikler ve deneyimler oluşturmak için bu bir fırsat” yorumunda bulundu. Ücretli özellikler hakkında net bir bilgi paylaşımında bulunmadı ancak biliniyor ki Meta’nın büyük bir geliri reklamlardan elde ediliyor. Pek çok uygulama şu anda çeşitli ücretlerle buluşuyor. Ancak şu ana kadar kullanıcıyı ücretlendirecek herhangi bir yenilik yapılmadı.

FACEBOOK, İNSTAGRAM VE WHATSAPP ÜCRETLİ ÖZELLİKLERİ

Facebook grup yöneticileri özel içeriğe erişim için ücret alabiliyor. İçerik oluşturucuları sanal yıldızlar satın alabiliyor. WhatsApp belirli işletmelerden müşterilerine yönelik mesaj gönderebilmeleri için özel bir ücret talep etmeye başladı.

Instagram uygulaması da kısa bir süre önce içerik oluşturucularına yönelik özel olarak içeriğe erişim yapabilmeleri için abonelik ücreti almaya başlayabileceğini bildirdi.

MARK ZUCKERBERG SON NOKTAYI KOYDU!

Meta’nın kurucusu olan Mark Zuckerberg şirketin 2024 yılına kadar herhangi bir şekilde ücretli özellik ve aboneliklerden işlem kesintisi yapmayacağını da net olarak bildirdi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.