Sosyal yardım nedir, ne zaman verilecek? Yardım başvurusu yapma

İhtiyaç sahipleri için ayrılan belirli ödenekler ile ihtiyacı kanıtlanmış bireylere belediyeler tarafından yardım yapılabilmektedir. Belediyeler, kendi bünyesinde ikamet eden her vatandaşa yardım etme hakkına sahiptir ve yardım edebilir.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Sosyal yardım nedir, ne zaman verilecek? Yardım başvurusu yapma
İhtiyaç sahipleri için ayrılan belirli ödenekler ile ihtiyacı kanıtlanmış bireylere belediyeler tarafından yardım yapılabilmektedir. Belediyeler, kendi bünyesinde ikamet eden her vatandaşa yardım etme hakkına sahiptir ve yardım edebilir.
Gazete Banka - Tolgahan Sarıkaş

Belediyelerden yardım talebinde bulunmak için ve yardımlar hakkımda bilgi sahibi olmak için en yakın belediye veya kaymakamlıklar ziyaret edilebilir. Bu sayede sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olur. Sosyal yardımlardan faydalanmak için birçok şart ve koşul gerekir. Bu şart ve koşullara uygun olan, gerçekten ihtiyaç sahibi olan bireyler sosyal yardımdan faydalanabilme hakkına sahip olurlar. Sosyal yardımlara şart ve koşul konulmasının sebebi ise gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmeyi hedeflemektendir.

Sosyal Yardım Nedir?

Sosyal yardım, başvuran yardım ihtiyacına sahip kişiler için hazırlanan ve ihtiyaç sahiplerine özel hazırlanan yardım uygulamalarıdır. Günümüzde bu sosyal yardımlar belediyeler, vakıflar ve sosyal kuruluşları tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılır. 

Sosyal yardımlar birçok insana ulaşım sağlamayı hedeflerken ihtiyaca yönelik birçok erzak ile de vatandaşların ihtiyaçlarını giderir. Sosyal yardım kapsamında vatandaşlara bayram ikramiyesi, erzak yardımı, kırtasiye yardımı, gıda yardımı gibi birçok alanda destek sağlanır. Bu sayede vatandaşların ihtiyaçları giderilerek daha çok ihtiyaç sahibine ulaşılır ve ihtiyaç listesi oluşturulduktan sonra sosyal yardım süreci başlatılmış olur. 

Gündemimizde en çok yer alan ise Kurban Bayramı yardımları ve Ramazan Bayramı yardımlarıdır. Bu yardımlardan birçok kişi faydalanabilirken, özellikle Kurban Bayramı’nda vatandaşlara yiyecek yardımı yapılırken Ramazan Bayramı’nda ise kıyafet yardımı sıklıkla yapılmaktadır. Bu sayede vatandaşların ihtiyaçlarını gideren belediyeler, ihtiyaç sahiplerinin de destekçisidir.

Sosyal Yardım Kimler Tarafından Verilir?

Sosyal yardımlar belediyelerden başlayarak birçok kurum ve vakıf tarafından verilebilirken, yardım yapmak isteyen bir vatandaş ihtiyaç sahibi birisini bularak da yardım yapıp ihtiyaçlarını giderebilir. Yardım yapmak tamamen kişiye özeldir. Bir kuruma veya kuruluşa bağlı olmayı gerektirmez. Gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım eden kuruluşlar ise şu şekildedir:

 • Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı 
 • İnsani yardım vakfı
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı 
 • İhtiyaç sahibi olan kişilerin, bağlı bulunduğu belediyeler 
 • Vakıflar genel müdürlüğü
 • Sosyal hizmetler müdürlükleri
 • Para yardımı yapan ünlü kişiler
 • Dernek ve vakıflar 
 • İş insanları 
 • Hayırseverler

Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlar genellikle ihtiyaç sahibi olduğu belgelenmiş kişilere verilir. Bu sayede gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşılarak yaşam koşullarında destek edinirler. Bu sayede standart yaşam koşullarına uygun olarak yaşamaları sağlanır ve şartları iyileşene kadar yardım alma hakkı da bulunur. Sosyal yardımlar sadece kurum ve kuruluşlardan değil herhangi yardım etmek isteyen bir insandan da alınabilir ve bu sayede vatandaşlara destek sağlanmış olur.

Sosyal yardım yapabilmek için belediyelerin ve vakıfların istediği belgeler vardır. Bu belgeler ilgili departmana teslim edildiğinde ve işlem sırasında bilgiler de herhangi bir yanlışlık görülmediği taktirde onaylanan başvurular aracılığıyla kişi veya kişilerin ihtiyaçlarına yönelik yardımlar yapılmaya başlanır. İhtiyaçlar tamamen yardım yapılacak kişiye göre ayarlanır. İhtiyaç sahibinin ihtiyacı kıyafetse kıyafet verilir, para ise para Verilir. Böylelikle her bireyin ihtiyacı farklı olduğu için herkese özel olarak yardım hazırlanır.

Sosyal Yardımlarda Ne Yardımları Yapılır?

Sosyal yardımlarda bulunan birçok ihtiyaç kişiye veya kişilere özel olarak hazırlanır. Genellikle yapılan nakit yardımları belirli bir standart içerisindedir; fakat nakit dışında yapılan yiyecek-içecek yardımları ya da kıyafet, eğitim yardımları gibi yardımlar ise tamamen kişiye özel olarak belirlenip hazırlanır. Bu sayede her ihtiyaç sahibinin tüm ihtiyaçlarına ulaşım sağlanarak doğru yardımlar yapılması hedeflenir.
Bunun dışında yardım yapan kurum, kuruluşlar ise şu şekildedir:

 • Nakit yardımı
 • Eğitim yardımı 
 • Kömür yardımı 
 • Şartlı eğitimde, şartlı sağlık yardımları 
 • Afet destekleri (sel, yangın vb)
 • İstihdam destekleri
 • Gelir getirici proje yardımları

Bunlar ve daha birçok yardımı yapılan standart yaşama uygun belirli yardım içerikleri bulunur. Her bireyin yardım başvurusunda verdiği bilgilere göre yardımlar hazırlanır ve en kısa sürede ihtiyaç sahiplerine iletilir.

Gazete Banka

 • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN