11 Eylül 2019 Çarşamba 14:23
2019 Emekli Olma Yaşı Kaç?
Emeklilik yaşının hesaplanması için; kişilerin işe başlama tarihleri değerlendirmeye alınmaktadır. 01.01.2008 tarihinden sonra işe başlayan sigortalıların, emekli olmak için en az 60 yaşına gelmeleri gerekmektedir. 4A, 4B ve 4C sigorta kapsamında çalışan ve gerekli sigorta primlerini tamamlayan kişiler, emeklilik için belirlenen yaşları beklemelidir. 2008 yılı ve sonrasında sigorta başlangıcı yaptırıp, en az 3600 günlük sigorta primi ödeyen kişiler, en fazla 65 yaşında emekli olacaktır. 2019 emeklilik yaşı 65 ile sınırlandırılmıştır. Kişilerin 65 yaşından sonra çalışmaları gerekmez ya da emeklilik hakkının oluşmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Emekli Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?


Emekli olmak için gereken şartlar aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

 • Emekli olacak kişilerin; 4A – 4B – 4C sigorta türünde prim ödemesi yapması gerekir.

 • En az 3600 günlük SGK primi ödenmelidir.


SGK prim ödemesi tamamlanan işçiler, emeklilik için yaş beklemek zorundadırlar. Emeklilik yaşlı gelmeyen kişiler, prim ödemeleri tamamlansa dahi emeklilik talep edemezler.

 • Sigorta başlangıcından itibaren, en az 20 yıl boyunca sigortalı olunması gerekmektedir. Sigortalılık süresi tamamlanmadan, emeklilik hakkı kazanılmamaktadır.

 • Emeklilik başvurusu için gerekli belgelerin hazırlanması gerekir.

 • İlk olarak internet sitesi üzerinden emeklilik başvurusu için form doldurulmalıdır.

 • İnternet başvurusunun ardından, istenen evrakların Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir.


Emeklilik Yaşı Nasıl Belirlenir?


Emekli olma yaşının belirlenmesi için dikkate alınan konular şunlardır:

 • 09.1976 yılından önce sigorta başlangıcı yaptıran erkek çalışanlar, emeklilik için yaş beklemek zorunda değildir.

 • 04.1981 tarihi ve daha öncesinde sigortalı olmuş olan kadın çalışanlar, emeklilik yaşı beklemek zorunda değildir.

 • 1985 yılıyla 1986 yılı arasında sigorta başlangıcı yaptıran kadın çalışanlar; 42 yaşında, erkek çalışanlar ise 49 yaşında emekli olma hakkına sahiptir.

 • 1986 yılıyla 1988 yılları arasında sigorta başlangıcı bulunan erkek işçilerin emeklilik yaşı 50 iken, kadın işçilerin emeklilik yaşı 43 olarak belirlenmiştir.

 • 1989 yılıyla 1990 yılları arasında sigorta başlangıcına sahip olan kadın işçilerin emeklilik yaşı 46 iken, erkek işçilerin emeklilik yaşı 52 olarak belirlenmiştir.

 • 1994 yılıyla 1995 yılları arasında sigortalı olarak göreve başlayan erkek çalışanların emeklilik için 55 yaşını beklemesi gerekirken, kadın çalışanlar 51 yaşında emekli olabilirler.

 • 1999 yılıyla 2008 yılı arasında SGK başlangıcı yaptıran erkek işçilerin emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmişken, kadın çalışanların emeklilik yaşı 58 olarak hesaplanmıştır.


2008 yılı ve sonrasında sigorta başlangıcı yaptıran işçiler, 60 yaşla 65 yaş aralığında emekli olabilmektedir. Kadın çalışanların emeklilik yaşlarının daha da düşmesinin sebebi, çocuk başına SGK prim borcu alma haklarının bulunmasıdır. 1 çocuk için 720 gün yani 2 yıl prim borçlanması yapma hakkı bulunan annelerin; toplamda 2020 gün prim borcuna sahip olma hakkı bulunmaktadır. Prim borçlarının kişiler tarafından ödenmesinin ardından, kadınların 60 yaşından daha erken bir yaşta emekli olma hakkı ortaya çıkar. Annelerin, prim borçlanması yapmak için 3 doğuma kadar prim borcu hakkı bulunur. 3 çocuk ve daha fazlası için aynı değerde prim borçlanması yapılmaktadır.

Emekli Olmak İçin Ödenmesi Gereken Prim Gün Sayısı Nasıl Belirlenmektedir?


Emeklilik için ödenecek prim sayısı, emekli maaşının limitini belirleyen en büyük etkendir. Emekli olmak için ödenmesi gereken prim gün sayısının detayları aşağıda sıralanmıştır:

 • Emeklilik için ödenmesi zorunlu olan prim gün sayısı; 3600, 5000, 7200 ve 9000 olarak sıralanmaktadır.

 • 4A yani özel sektörde görev yapan ya da kamu kuruluşlarında taşeron olarak çalışan işçilerin; en az 7200 günlük hizmetleri bulunmalı ve düzenli şekilde prim ödemesi yapılmalıdır. 4A çalışanların emekli olmaları için, toplamda 20 yıl çalışmaları gerekir.

 • 4B ve 4C sigorta türünde görev yapan çalışanların; emeklilik için en az 9000 prim günü ödemesi yapması gerekmektedir. Kamu kurumlarında görev yapan kadrolu işçilerin ve kendi işinin sahibi olan sigortalıların emekli olabilmeleri için; toplamda 25 yıl çalışmaları gerekmektedir.


60 Yaşının Üzerinde Emekli Olacak Kişiler Kimlerdir?


60 yaşından sonra emekli olacak işçilerin işe başlama tarihleri aşağıda belirtilmiştir:

 • 05.2008 tarihi ve sonrasında sigortalı olarak göreve başlayıp, sigorta primlerini ödemeye başlayan işçilerin tamamı 60 yaşın üzerinde emekli olacaktır.

 • Sigorta başlangıç tarihinin geciktirildiği her yıl için, emeklilik yaşı 1 yıl daha uzatılmaktadır.

 • 2008 yılından sonra sigorta başlangıcı yapan işçilerin; emekli olan için en az 60 yaşında, en fazla 65 yaşında olmaları gerekir.

 • Sigortalı oldukları süre içerisinde 3 adet doğum yapan anneler; 2008 yılından sonra sigorta sahibi olsalar dahi, 60 yaşından önce emeklilik hakkı kazanabilirler.


2019 Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?


Emeklilik başvurusu yapmak için; e-devlet sistemi kullanılmak zorundadır. E-devlet ve SGK ortak çalışmasıyla ortaya çıkan kanal üzerinden, emeklilik başvuruları için talep formu alınmaktadır. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden, e-devlet sisteminin giriş ekranına erişilmelidir. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılarak, sisteme giriş yapılmalıdır. Sistemde yer alan “4A Emeklilik Kaydı” bölümü tercih edilir ve sistem üzerinden başvuru formu doldurulur. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden birebir başvuru yapmak isteyen kişilerin; ikamet ettikleri bölgede yer alan SGK müdürlüğüne gitmesi ve başvuru evraklarını teslim etmesi gerekir. Emeklilik başvurusunda talep edilen evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı orijinali ve 1 adet fotokopisi

 • Vergi muafiyeti belgesi

 • Sigortalının işten ayrılma belgesi


Belirtilen evraklarla birlikte SGK müdürlülerine gidildikten sonra, kurum tarafından verilecek olan tahsis talep belgesi alınmalı ve eksiksiz şekilde doldurulduktan sonra kuruma tekrardan teslim edilmelidir. Belirtilen evraklar teslim alındıktan sonra, emeklilik başvurusu işleme koyulacaktır. Emeklilik başvurusunun sonuçları, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait resmi internet sitesinde yayınlanacaktır.

Emeklilik Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?


Emekli başvurusu sorgulama adımları aşağıda sıralanmıştır:

 • Emeklilik başvurusu yaptıktan 2 hafta sonra, başvuru sonuçları oluşturulur.

 • Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden, emeklilik başvuru sonucu öğrenilmelidir.

 • SGK evrak takip işlemi için; dys.gov.tr adresine gidilmelidir.

 • Uygulamaya giriş yapmak için; e-devlet sistemine giriş yapılması gerekir. TC kimlik belgesi ve e-devlet şifresi girildikten sonra, “Kimliğimi Doğrula” butonuna basarak sisteme giriş yapılmalıdır.

 • Sitede yer alan emeklilik başvuru formunun üzerine gelerek, “Doğrula” butonuna basılmalıdır.

 • Emeklilik başvurusunun son hali ve onaylanan emekliliklerin tüm koşulları sayfada listelenecektir.


Emeklilik İçin Hangi Sigorta Türleri Talep Edilir?


SGK sigorta çeşitleri ve bu sigortaların özellikleri detaylıca belirtilmektedir:

 • 4A Sigorta: Özel sektörde görev yapan işçilere ait olan sigorta koludur. Kamu kurumlarında sözleşmeli ya da taşeron vasfıyla hizmet veren işçiler de 4A sigorta kapsamına girmektedir. 4A sigortanın eski adı SSK’dır ve kişiler SSK emeklisi sayılırlar.

 • 4B Sigorta: 4B kapsamında sigorta primi ödeyen kişiler; çiftçiler, muhtarlar, iş ortakları, serbest meslek çalışanları ve işyeri sahipleridir. İşletmeye ait vergi levhası barındıran kişilerin sahip olduğu sigortanın eski adı; BAĞ-KUR olarak bilinmektedir. 4B sigortadan emekli olan kişilere, BAĞ-KUR emeklisi denmektedir.

 • 4C Sigorta: Kamuda kadrolu olarak görev yapan memur ve diğer çalışanların sahip olduğu sigorta türüdür. Emekli Sandığı olarak bilinen sigorta türünün yeni adı 4C sigortadır.

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.