09 Temmuz 2019 Salı 18:03
SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK borç sorgulama yapmak için kullanılan birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlar aracılığı ile yapılan sorgulamalar için TC kimlik kartı numarası gerekmektedir. Vatandaşların borç sorgulamak için kimlik numaraları ile birlikte sorgulama yapmalarına izin verilmektedir. E devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi gibi online platformlar aracılığı ile kişiler borç sorgusu yapabilmektedir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun il ve ilçe müdürlüklerine giderek de borç sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile borç sorgusu hızlı bir şekilde yapılmak isteniyor ise o zaman E devlet sistemi tercih edilmelidir.

SGK Borcu
Nedir?

SSK borç terimi prim borçlarını anlatmak amacı
ile kullanılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılan her prim
borçlanması için geçerli olan bu terim aracılığı ile kişilerin borçluluk
durumları anlatılmaktadır. Birçok nedenden dolayı vatandaşlar Sosyal Güvenlik
Kurumuna prim borçlanması yapabilmektedir. Özellikle malulen emeklilik
durumlarında vatandaşlar sıkça Sosyal Güvenlik Kurumuna prim gün sayısı için
borçlanmaktadır.

Prim Borcu
Nedir?

Prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumu altında sigortalı olarak çalışan vatandaşların yaptığı bir borçlanma işlemidir. Kişilerin emekli olabilmek için belli miktarda prim ödemelerinin yapılması ve günlerinin tamamlanması gerekmektedir. Ancak bazı nedenlerden dolayı prim borcu oluşabilmektedir. Yasalarda yapılan değişiklikler ya da kişisel nedenlerden dolayı vatandaşlar prim borcu yapmak zorunda kalabilmektedir. SGK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında çalışan her vatandaş SGK prim borçlanması yapabilmektedir.

Prim Borcu
Nasıl Öğrenilir?

Prim borcu öğrenmek için vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile işlem yapmaları gerekmektedir. Prim borcunu öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun il ve ilçe müdürlüklerine gidilebilmekte ya da direkt olarak telefon veya online platformlar aracılığı ile prim borcu sorgulaması yapılabilmektedir. Prim borcu sorgulaması yapmak için vatandaşların bu kurumlar ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Ayrıca e devlet sistemi aracılığı ile de prim borcu öğrenilebilmektedir. Prim borcu sorgusu yapmak için e devlet sistemine üye olunması gerekmektedir. Dileyen vatandaşlar anlaşmalı bankaların internet ve mobil bankacılıkları aracılığı ile de prim borçları olup olmadığını sorgulayabilmektedir.

Sosyal
Güvenlik Kurumu Borç Sorgusu Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgulama kendi sitesi üzerinden yapılabilmektedir. T. C. Kimlik numarası ile sitede prim borcu araması yapılabilmekte olup ayrıca e devlet sistemi de kullanılabilmektedir. SGK prim borcu sorgulaması yapmak için sorgu türü, sorgu tipi ve diğer soruların yanıtlanması gerekmektedir. Bu sorular yanıtlandığı takdirde kimlik numarasının da girişi yapıldıktan sonra sorgu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan menü aracılığı ile prim sorgusu yapılabilmektedir.

SGK’da Borç
Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK borç
sorgusu yapma
k için
Sosyal Güvenlik Kurumunun sorgu ekranına ulaşılması gerekmektedir. Sosyal
Güvenlik Kurumu borç sorgusu yapılmasına kendi sitesi ile olanak tanımaktadır.
Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile vatandaşlar rahatlık ile borç sorgusu
yapabilmektedir.

E Devlet
Borç Sorgusu Nasıl Yapılır?

E devlet SGK borç sorgusu yapılmasına olanak tanıyan platformlardan biridir. E devlet aracılığı ile sorgu yapmak için öncelikle sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu borç sorgusu için site içi arama motoru kullanılabilmektedir. E devlet aracılığı ile yapılan sorguda kişi ödeme de yapabilmektedir. Ödeme sayfası ise Sosyal Güvenlik Kurumunun online tahsilat platformudur. E devlet sistemine giriş yapmak için şifre ile giriş yapılabileceği gibi; internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi giriş seçenekleri de kullanılabilmektedir.

Sosyal
Güvenlik Kurumu Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK borç
ödeme
işlemleri için
online tahsilat platformu oluşturmuştur. Bu platform aracılığı ile kişiler tüm
borçlarını kredi kartı ya da banka kartlarını kullanarak yapabilmektedir. SGK
borç sorgusu yapıldıktan sonra ödeme yapılabilmektedir. Bu neden ile öncelikle
online tahsilat sitesinde sorgunun yapılması gerekmektedir. Eğer online
platform aracılığı ile ödeme yapılamıyor ise vatandaşlar Sosyal Güvenlik
Kurumuna giderek veya anlaşmalı bankalar üzerinden borç ödemesini
yapabilmektedir.

Sosyal
Güvenlik Kurumu Borç Ödemesi Nereden Yapılır?

SSK borç ödemesi yapmak için vatandaşlar hem online platformları hem de kurumları kullanabilmektedir. Online platformlar aracılığı ile ödeme yapmak için vatandaşlara iki alternatif sunulmaktadır. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun online tahsilat sitesi üzerinden kolaylıkla SGK prim borcu ödemesi gerçekleştirilebilmektedir. Online tahsilat sitesi aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna ait farklı borçların olup olmadığı da sorgulanabilmektedir.

SSK Prim
Borcu Sorgulaması Kimlik Numarası ile Mi Yapılıyor?

SSK prim
borcu sorgulama tc no ile
yapılmaktadır.
Kişiler prim borcu sorgulaması yapmak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik
numaralarını kullanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sorgulama ekranında tüm
bilgilerin girişi yapılmadığı için SGK prim sorgusu yapılmasına izin
vermeyecektir. E devlet aracılığı ile yapılan sorgulamalarda ise kişi zaten T.
C. Kimlik numarasını kullanarak sisteme giriş yaptığı için tekrar kimlik
numarası girişinin yapılması istenmemektedir.

SSK Prim
Borçlanması Nasıl Yapılır?

SGK borçlanması yapmak için kişinin malulen emeklilik, askerlik, engellilik durumu ve kadınlar için ise doğum gibi nedenlerden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borçlanması yapabilmektedir. Özellikle malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcunu dışardan ödeme yaparak tamamlayabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçlanması yapılmasına izin vermektedir.


GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.