21 Mayıs 2020 Perşembe 07:14
SGK İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Alınır? | Sorgulama | Görüntüleme | Formu | Video Anlatım

SGK işe giriş ve işten ayrılış belgelerinin alınışı online platformlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Geçmiş yıllarda fiziki olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başvurusu ile alınabilen ilgili belgeler, işverenlerce SGK İşyeri Bildirgeleri ekranı üzerinden kolayca alınabilmektedir. SGK işe giriş ve işten çıkış bildirgesi almanın en pratik yollarını Gazete Banka olarak fotoğraflı ve videolu anlatım ile sizler için derledik.

SGK İŞE GİRİŞ VE İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGELERİ NEDİR?

SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgeleri, hizmet akdi ile çalışma hayatına atılmış kişilerin hizmet kayıtlarının yer aldığı belgelere verilen isimdir. İşverenler tarafından işyerlerinde hizmet akdine tabi olarak çalışmaya başlayan her sigortalı için işe giriş bildirgesi doldurulması zorunlu olduğu gibi, hizmet akdi sona eren sigortalılar için işten ayrılış bildirgesi doldurularak SGK’ya iletilmesi zorunluluktur.

SGK İŞE GİRİŞ EVRAKLARI NELERDİR?

SGK işe giriş bildirgesi için istenen evrakların eksiksiz tamamlanarak çalışanın işe başlatılması gereklidir. İşe giriş bildirgesi ile birlikte hizmet akdine bağlı olarak işyerinde çalışmaya başlayacak olan çalışanlardan işverenler, nüfus cüzdanı ile birlikte çalışanın fotoğraflarının yer aldığı işe giriş belgesi düzenleyerek gerekli işlemleri başlatması gereklidir.

SGK İŞE GİRİŞ VE İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGELERİ NE ZAMANA KADAR HAZIRLANMALIDIR?

SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerinin hazırlanması için kanuni olarak belirtilen süreler bulunmaktadır. SGK işe giriş bildirgesi, hizmet akdine bağlı olarak çalışacak olan personelin mesaiye başlayacağı iş gününden bir gün öncesine kadar hazırlanarak SGK’ya iletilmelidir. SGK işten ayrılış bildirgesi ise işten ayrılış tarihini takip eden 10 gün içerisinde hazırlanmalıdır.

SGK İşten Ayrılış Bildirgesi Geç Hazırlanırsa Cezası Var Mı, Ne Kadar?

SGK işten ayrılış bildirgesi hazırlanması için yukarıda değindiğimiz gibi 10 gün yasal süre bulunmaktadır. 10 gün içerisinde SGK işten ayrılış bildirgesi hazırlanmaması halinde, cezai işlem uygulanır. SGK işten ayrılma bildirgesi geç kalma cezası ise asgari ücretin 10'da 1'idir.

SGK İŞE GİRİŞ VE İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ İPTAL SÜRELERİ NEDİR?

SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerinin iptali için de işverenler için kanuni olarak belirtilen süreler bulunmaktadır. SGK işe giriş bildirgesi hazırlanması sonrasında, işe giriş tarihini takip eden ilk iş günü saat 23.59’a kadar işe giriş bildirgesi iptali gerçekleştirilebilir.

SGK işten ayrılış bildirgesi iptali için tanınan süre ise nispeten daha toleranslıdır. İşten ayrılış bildirgesinin düzenlendiği gün ile takip eden 10 gün içinde, SGK işten ayrılış belgesi iptal edilebilir.

SGK İŞE GİRİŞ VE İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ NEREDEN HAZIRLANIR?

SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerinin hazırlanması için ilgili sayfaya https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap linki üzerinden ulaşılır. Aşağıda gösterildiği şekilde linke tıklanması sonrası ulaşılan sayfada; kullanıcı adı ile birlikte sistem şifresi ve işyeri şifresi bilgilerinin girişi yapılarak, güvenlik anahtarı gerekli bölüme doldurulmalı ve “Giriş” düğmesine tıklanmalıdır.

Giriş yapılan sistemde, aşağıdaki gösterildiği şekilde ekran ile karşılaşılır. Açılan aşağıdaki ekranda gösterildiği gibi “SGK İşe Giriş Bildirgesi” hazırlamak için kırmızı kutu içine alınan sekmeyi, “SGK İşten Ayrılma Bildirgesi” hazırlamak için sarı kutu içine alınan sekmeyi kullanarak belgelerin hazırlanması için istenen bilgileri girmek yeterlidir. Belgelerin hazırlanması için gerekli bilgilerin nasıl girileceğini ise haberimizin sonunda yer alan videoyu kullanarak takip edebilirsiniz.

SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ SORGULAMA NEREDEN, NASIL YAPILIR?

SGK işe giriş bildirimi görüntüleme işlemi yukarıda paylaşılan link üzerinden ulaşılan SGK portalını kullanarak ve e-Devlet üzerinden yapılabilir. SGK portalı üzerinden sorgulama yapmak için, yukarıda verilen link ve fotoğraflarda gösterildiği şekilde sisteme giriş yapılarak, aşağıda kırmızı ile gösterilen kutu içeriğini kullanarak “SGK işe giriş bildirgesi sorgulama” yapılabilir.

E-Devlet üzerinden işe giriş bildirgesi sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-ise-giris-cikis-bildirgesi linkini kullanmak yeterlidir. Link aracılığı ile ulaşılan sayfada, aşağıda gösterildiği şekilde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” düğmesi tıklanarak e-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası girişi yapılması ardından "Sisteme Giriş Yap" düğmesine tıklanarak sorgulama tamamlanır.

SGK İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ SORGULAMA NEREDEN, NASIL YAPILIR?

SGK işten ayrılış bildirgesi görüntüleme işlemi için işe giriş bildirgesi sorgulama ile benzer süreçler takip edilir. Yukarıda belirtildiği şekilde SGK portalına giriş yapılarak, aşağıda sarı kutu içine alınan sekme yardımı ile işten ayrılış bildirimi sorgulama gerçekleştirilebilir.

E-Devlet’ten işten ayrılış bildirgesi sorgulama için yukarıda işe giriş bildirgesi görüntüleme ile benzer link kullanılarak, kimlik doğrulama yapılması ardından sorgulama tamamlanır. Kimlik doğrulama için aşağıda gösterildiği şekilde “E-Devlet şifresi” ve “TC Kimlik Numarası” bilgilerinin, ilgili bölmelere giriş yapılması yeterlidir.

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Hazırlanma Ayrıntılarına Aşağıdaki Video Üzerinden Ulaşabilirsiniz

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 21.05.2020 06:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.