29 Temmuz 2019 Pazartesi 10:21
Son Dakika! BES'e Yeni Düzenleme Geliyor!
Son yıllarda devlet desteğiyle oldukça cazip bir hale gelen Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) hükümet yeni düzenleme yoluna gideceğini duyurdu. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yapılacak yeni değişiklikler 12 milyon vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Geçtiğimiz bir yıl içinde Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Türkiye’nin gündeminde ilk sıralarda yer almaktaydı. Özellikle geçtiğimiz Nisan ayı içinde Yeni Ekonomi Programı kapsamında gündeme taşınan BES, TBMM’de kabul edilen yeni düzenleme ile 11. Kalkınma Planı içinde yer alarak, sisteme ilişkin birçok değişiklik sıralanmıştır. Resmi Gazetede yayımlanan yeni planda yer alan maddelere ilişkin, BES’te yeni düzenlemelerin yapılacağının ilk sinyallerini vermiştir.

Toplamda 6.8 Milyon kişinin gönüllü, 5.1 Milyon kişinin ise zorunlu olarak bulunduğu Bireysel Emeklilik Sitemi, yapılacak yeni düzenlemeler ile 12 Milyon kişiyi yakından ilgilendirecektir.

İşverenlerden De Kesinti Yapılacak!

2017 yılında yapılan değişiklikle birlikte tüm çalışanların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemine katılımlarının sağlanmasının ardından, bu uygulamanın zorunlu hale getirilmesi gündeme gelmiştir. BES’e yönelik hükümet tarafından başlatılan yeni girişimlerin ardından sisteme düşük ve yüksek gelirli kişilerden farklı oranlarda kesinti yapılması ve işverenlerin de sisteme destek vermesinin sağlanması beklenmektedir. Şuan için sistemde işverenlerin katkısı bulunmamaktadır. Yapılacak bu düzenlemeyle BES’e kayıtlı olan kişilerin yanı sıra işverenlerden de kesintilerin yapılması mümkün hale gelecektir.

Uzmanlara göre yeni düzenlemeye kıdem tazminatı reformunun da eklenmesi beklenmektedir. Çalışanlarla birlikte işverenlerden de BES için kesinti yapılarak bu kesintiler ortak olarak; kıdem tazminatı veya farklı bir isimle oluşturulacak olan fonlara entegre edilecek. 2020 yılında uygulanmaya geçileceğinin düşünüldüğü yeni Bireysel Emeklilik Sistemi’nde, 2025 yılına kadar fonlarda biriken miktarın milli gelirin üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir.

Günümüzde BES’e otomatik ve gönüllü olarak katılanlar için oluşturulan emeklilik fonunda toplamda 106 milyar TL’nin üzerinde bir miktar bulunmaktadır. Yeni düzenleme ile bu miktarın en az 400 milyar TL’ye ulaşması düşünülmektedir. Yeni sistemin hayata geçmesinin ardından ülke geneli tasarruf oranları da artmış olacak. 11. Kalkınma Planında BES’e ilişkin yer alan maddelerde en dikkat çeken unsur ise BES emeklilik fonlarında yer alan birikimlerin bir kısmının sanayinin desteklenmesi için kullanılacağıdır.

BES Gençler İçin Cazip Hale Getirilecek!

BES’e yönelik yapılması planlanan yeni düzenlemelerde, gençlerinde sisteme katılması için birçok farklı destek uygulanacak. Gençler için daha da cazip hale getirilmesi beklenen Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devletin yaşa göre farklı destekleme katkısı yapması gündemde. Şuan için % 25’lik bir devlet desteği sunulan BES katkısının, yaşa göre değişiklik göstermesi beklenmektedir.

Yapılan bir diğer önemli değişiklik ise nakit sıkıntısı çeken BES’liler için geldi. Özellikle son yıllarda hane halklarının kredi kullanımında yaşanan artışların önüne geçmek için, Bireysel Emeklilik Siteminde biriken bir kısım miktarın çekilerek tıpkı kredi gibi kullanılması hedeflenmiştir. Birikimlerin bir kısmının çekilmesinin sağlanması, nakit ihtiyacı çeken kişileri önemli ölçüde rahatlatacaktır.

BES’e kayıtlı olan vatandaşların hemen hemen tüm ihtiyaçlarını karşılamaları için kredi yerine BES sisteminin kullanılmaya başlanması, vatandaşların hem sistemden çıkmasının önüne geçecek hem de biriken paraların yok olmasının da önüne geçilecek. Şuan için Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kayıtlı olan kişilerin biriken paraların bir kısmını çekmesi mümkün değildir. Ancak, sistemde yapılacak reform niteliğinde değişiklikler sayesinde vatandaşların kredi yerine Bireysel Emeklilik Sistemi’nden yararlanması mümkün hale getirilecek.

BES’te yeni düzenlemelere ilişkin yapılan tüm değişikliklerin önümüzdeki aylarda vatandaşlara açıklanması beklenmektedir.

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.