Stablecoin Ekonomisi 150 Milyar Doları Aştı, Stablecoinler Küresel Kripto Ticaret Hacminin Yüzde 50'sinden Fazlasını Komuta Ediyor

Bu yıl çok sayıda dijital para biriminin değeri arttı ve 2021'in sonu yaklaşırken, var olan 11.000'den fazla kripto varlığın piyasa değeri kabaca 2,6 trilyon dolar.

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Tonyukuk Hoca

Bu günlerde, sabit paralar olarak da bilinen dolara sabitlenmiş tokenlerin kripto pazarında güçlü bir varlığa sahip olduğunu söylemek güvenli. Bugün dünyadaki tüm stablecoin'lerin piyasa değeri 152 milyar dolardan fazla veya kripto ekonomisinin USD değerinin %5,84'ü.

Stabilcoin'ler Kripto Ekonomisinde Muazzam Büyüme Gördü

2021'de dolar sabitlenmiş bu tokenlerin büyümesi oldukça önemli olduğundan, stabilcoinler kripto para dünyasında sıcak bir konu olmuştur. Temel olarak, bir stabilcoin, ABD doları veya başka bir fiat para birimi gibi harici bir referansın değerinden yararlanan bir kripto para birimi türüdür.

Bugün piyasa değeri açısından en büyük stablecoin, mevcut piyasa değeri 73,95 milyar dolar olduğu için tether (USDT). Son 30 gün içinde USDT'nin piyasa değeri %3,9 arttı. Piyasa değeri açısından en büyük ikinci stablecoin, 30 günde %15,2 artarak 37,6 milyar dolar ile usd madeni para (USDC) oldu.

2 Dolar Sabit Jeton, Stablecoin Ekonomisinin %73'ünü Temsil Ediyor, Stablecoin Ticaret Çiftleri Hakim
Stabilcoin piyasa değeri 152 milyar dolar iken, USDT ve USDC birleşik 111,55 milyar dolar veya stablecoin ekonomisinin %73,38'ini yönetiyor. USDC'nin piyasa değeri USDT'den daha fazla yükselirken, geçen ay ilk on stablecoin sıralamasındaki en büyük artış değildi. Stabilcoin terra usd (UST) piyasa değerinin %164.1 arttığını ve frax (FRAX) %119 arttığını gördü. Stabilcoin sihirli internet parası (MIM) %56,8 ve likidite usd (LUSD) %49 arttı.

Stabilcoinlerin varlığı güçlü ve son 24 saat içinde stablecoin ticaret hacmi, kripto ekonomisinin küresel ticaret hacminin %50'sinden fazlaydı. Tek başına Bitcoin (BTC) piyasaları, tether'in (USDT) bugün tüm BTC takaslarının %52,63'ünü temsil ettiğini ve Binance tarafından yayınlanan BUSD adı verilen stabilcoin, BTC'nin ticaret hacminin %7,05'ini yönetiyor. USDC, BTC ile yedinci en büyük ticaret çiftidir ve tüm BTC takaslarının %1,75'ini ele geçirir.

USDT, bugünün ether ticaret çiftlerinin %45,11'ini temsil ettiğinden, Ethereum (ETH) piyasaları çok farklı değil. BUSD, Cuma günü tüm BTC takaslarının %9,60'ını temsil ediyor ve USDC %1,68'i yönetiyor. Kripto piyasaları ister düşüş ister yükseliş eğiliminde olsun, USDT, BUSD ve USDC gibi sabit paralar, USD, JPY ve EUR gibi fiat para birimlerinin yanı sıra 2021'de BTC ve ETH'nin en iyi işlem çiftleri oldu. Aynısı, kripto ekonomisindeki en iyi kripto paraların büyük çoğunluğu için de söylenebilir, çünkü stabil kripto para çiftleri bugünlerde ticaretin büyük bir bölümünü temsil ediyor.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber