Editörün SeçimiGündem

Tabldot Yemek Ürünleri Ekonomik Krizden Payını Aldı: Fiyatlar 40 TL’yi Aştı! Sözleşme Süresi 3 Aya İndi: Sabit Fiyat Devri Son Buluyor!

2022 yılının ilk 6 ayında gıda fiyatlarında gözle görülür bir artış yaşandı. Hazır ürünlere de uygulanan bu artış marketteki gıda fiyatlarına yansıdığı kadar restoranlara ve iş yeri yemekhanelerine de etki edecek. Pek çok sektörde kullanılan tabldot yemek fiyatları 40 TL'ye kadar ulaştı. İşte detaylar...

Gıda fiyatlarındaki artış hazır yemek sektörünü ciddi derecede vurdu. 20 TL tutarında maliyeti bulunan tabldot yemekler 40 TL’ye kadar artış gösterdi. Üstelik firmaların sektör içi sözleşmeleri de 3 aya kadar indirildi. Eski şartlarda bir yıl olan sözleşmeler 3 ay ile sınırlandırılmaya başlandı.

4 Çeşit Yemeğin Firmalara Maaliyeti 40 TL’yi Aştı!

TOBB Türkiye Hizmetler Meclisi Yönetim Kurulu Başkanı ve YESİDEF’in Başkanı olan Hüseyin Bozdağ yemek fiyatlarında söylenen %79,4’lük artışın aslında daha fazla olduğunu iddia etti. “Gıda fiyatlarındaki artış %110’u geçmiş durumda. Şu anki enflasyon ortamında 4 çeşit yemek ile sunulan tabldotun maliyeti 40 lirayı aşmış durumda.”

Başkan Hüseyin Bozdağ’a göre devletin günlük yemek ücretlerine uyguladığı 35 liralık giderin 51 liraya yükseltilmesi yerinde bir karar oldu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Eylül Sezonu Fiyatları Düşürebilir!

İş yerinde çalışan bir personelin günlük yiyecek maliyeti 40 liranın üzerine açtı. Öte yandan devletin 51 TL tutarında günlük yemek fiyatı bu yıl sonuna kadar geçerli olacak. Eylül ayı için enflasyonda gıda fiyatlarında bir düşüş eğilimi öngörülüyor. Bozdağ’a göre özellikle turizm Eylül itibari ile düşüş yaşayacak ve bu durum fiyatların da düşmesini destekleyecek.

Ortalama 6.5 Milyon Kişi Tabldot Sistemini Kullanıyor!

Türkiye’de hazır yemek sunan firma sayısı oldukça fazla. Ortalama 6.5 milyon kişi bu kapsamda günlük olarak tabldot sisteminden yararlanıyor. Yalnızca ilkokul ve lise öğrencilerine bakıldığında dahi buradaki pahalılık fark edilebilir. Yaklaşık 18 milyon öğrenci bu kapsamda her gün hazır yemek sisteminden faydalanıyor. Bozdağ: “Her ne kadar piyasalarda bu yapılanmanın daha da büyüyeceği fark ediliyor olsa da gıda fiyatlarındaki enflasyon etkisi duraklamalara neden oluyor” dedi. Bozdağ ardından şunları da ekledi: “Bu durum daha elverişli bir ortam sunduğunda umarım herkesin para kazanabileceği bir sektör var olur.”

Sabit Fiyatla Yemek Yeme Devri Kapandı!

Firmalara yönelik uygulanan sözleşme süreleri de 3 aya kadar düşürüldü. Asgari ücret zammı sonrasında maliyetler %10 oranında arttı. “Şu anda bu hizmeti alan müşterilerimizden 1 Temmuz sonrasında fiyat farkı istemeye başlayacağız. Asgari ücretteki artış 1 yıllık olan sözleşmeler 3 aya kadar düşürüldü. Bundan sonraki süreçte sabit fiyatla yemek yemek yada 6 aylık sözleşmelerle yiyeceğe ulaşma devri bu şekilde bitmiş oldu” yorumunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.