Para Piyasaları

Takip çalışması şaşırtan sonucu ortaya çıkardı: Luna Vakfı’nın elindeki 80 bin bitcoin’in akıbeti belli oldu!

Kripto para piyasaları uzun bir süredir düşüş eğilimindeydi ancak geçtiğimiz hafta kripto para dünyası, tarihin en büyük yıkımlarından birini yaşadı. Kasım 2021’den bu yana piyasada devam eden düşüş eğilimi, geçtiğimiz hafta Terra ve LUNA ekosisteminde yaşanan krizle büyük bir çöküş halini aldı. Terra UST ve LUNA’da yaşanan devasa geri çekilme piyasaların tamamına etki ederken, UST’nin sabitliğinin bozulması ile LUNA’nın değeri 0’a kadar indi ve bu da yatırımcıların milyarlarca dolarının uçup gitmesine neden oldu. Bu kriz yaşanırken ve krizin etkileri devam ederken, Luna Vakfı’nın elinde tuttuğu Bitcoin (BTC) rezervi ile ilgili şaşırtıcı bir gelişme ortaya çıktı.

Terra UST ve LUNA’da Neler Oldu?

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz hafta yaşanan Terra UST ve LUNA krizinin etkileri görülmeye devam ediyor. Terra ekosisteminin kurulmasını destekleme amacı ile kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Vakfı, UST’ye reserv destek sağlayabilmek adına daha önce yapılan bir açıklamada 10 milyar dolarlık Bitcoin satın alınacağını açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında Luna Vakfı, Ocak ve Mayıs döneminde 3,5 milyar dolar değerinde, 80 bin 394 adet Bitcoin satın almıştı.

Luna Vakfı Bitcoin’leri Sattı

Luna Vakfı tarafından değeri 1 ABD doları olarak teminat gösterilen Terra UST’nin sabitliği 9 Mayıs 2022’de bozuldu. Luna Vakfı da sabitliği yeniden sağlayabilmek için elindeki tüm Bitcoin’leri satmıştı. Bu durum, Bitcoin’de satış baskısı oluşturunca Bitcoin fiyatı da 26 bin dolar bandına kadar inmişti. Kripto para analiz şirketi Elliptic, Luna Vakfı’nın elindeki Bitcoin’leri takip etti ve çalışmada, Luna Vakfı’nın bu Bitcoin’leri ABD merkezli bir kripto para borsası olan Gemini’de bir hesaba taşıdığı tespit edildi.

2 İşlemde 2 Borsaya Satış

Elliptic tarafından yürütülen araştırmada, 9 Mayıs tarihinde transfer işlemlerinin başladığı, ardından 10 Mayıs tarihinde ikinci bir işlemle vakfın elinde kalan 28 bin 205 adet Bitcoin’i de tek işlemde Binance borsasına taşıdığı ortaya çıktı. Böylece Luna Vakfı elindeki Bitcoin’leri 2 ayrı işlemde 2 ayrı borsaya satmaya başladı. Bu süreçte Bitcoin de 26 bin dolar bandına kadar sarktı. Ancak tüm bu işlemler, yine de UST’nin sabitliğinin bozulmasını önleyemedi ve UST fiyatı 0,03 dolara kadar indi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.