Ekonomi

Tarım emtiaları toparlandı; kıymetli metal ve sanayi emtiaları için gidişat hala kötü! İşte 20 Eylül 2022 emtia fiyatları…

Bu hafta itibariyle düşüşün hakim olmaya başladığı emtia piyasalarında bugün itibariyle ilk toparlanma gözlendi. Tarım emtiaları yavaş yavaş değer kazanmaya başlarken; kıymetli metal ve sanayi emtialarında kırmızılık hakimiyetini korudu.

Geçtiğimiz hafta itibariyle toparlanma sürecine giren emtia piyasalarında toparlanma aşaması çok da uzun sürmedi. Bu hafta itibariyle düşüş yönünde hareketlilik kazanan tarım, kıymetli metal ve sanayi emtiaları dün itibariyle değer kaybı yaşamaya başladı. Öte yandan bugünü güçlü açan tarım emtialarında genel hakimiyet kazanca dönerken; kıymetli metal ve sanayi emtiaları için bugün de değişen bir şey olmadı.

KIYMETLİ METALLERİN GENEL GÖRÜNÜMÜ KIRMIZI OLDU

Özellikle altının ons değerinde yaşanan düşüş ile yatırımcıları şoke eden kıymetli metal emtia ürünleri düşüş hakimiyetini bugün de sürdürdü. Güne yüzde 0,47 oranında değer kaybederek başlayan ons altın, bin 667,98 dolar bandına kadar gerilerken; güne yüzde 1,32 oranında değer kaybederek başlayan ons gümüş ise 19,3035 dolar bandına kadar geriledi. Düşüşün bir başka kurbanı olan paladyum, bugün yüzde 2,84 oranında değer kaybederek, 2 bin 166,10 dolar seviyesine düştü. Öte yandan bugün değeri hiç değişmeyen paladyum, saat 12.40 itibariyle 922,42 dolarlık açılış seviyesini korumayı başardı.

TARIM EMTİALARI GENEL OLARAK YEŞİLİ YAKALADI

Dün itibariyle tamamı düşüşte olan tarım emtiaları için işler bugün değişti. Tarım emtialarında düşüş trendi gösteren tek ürün pamuk olurken; kahve ve kakao yükselişe geçmeye başladı. Buna göre, güne yüzde 0,61 oranında değer kaybı ile başlayan pamuk, saat 12.40 itibariyle 95,45 dolar bandına geriledi. Güne kazançla başlayan kakao yüzde 0,76 oranında değer kazanırken; kahve ise, yüzde 0,27 oranında kazanç elde etti. Kakao saat 12.40 itibariyle 2 bin 387 dolara yükselirken; kahve ise 221,70 dolara çıktı.

SANAYİ EMTİALARI KIRMIZILIĞI KIRAMADI

Dün itibariyle kırmızı bir havaya bürünen sanayi emtiaları, kırmızılığı bugün de kıramadı. Güne yüzde 0,20 oranında değer kaybı ile başlayan bakır 7 bin 790 dolar bandına gerilerken, güne yüzde 0,62 oranında değer kaybı ile başlayan alüminyum 2 bin 257 dolar; güne yüzde 3,16 oranında değer kaybı ile başlayan nikel 3 bin 122 dolar; güne yüzde 2,84 oranında değer kaybı ile başlayan kurşun ise bin 888 dolar bandına düştü. Öte yandan nikel ve kalay bugün de kazanan iki sanayi emtiası oldu. Nikel güne yüzde 0,73 değer kazancı ve 23 bin 475 dolar seviyesinden başlarken; kalay ise, güne yüzde 1,39 değer kazancı ve 21 bin 165 dolar seviyesinden başladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.