Gündem

Tarım Kredi marketlerdeki “dev” indirimler piyasaya yansıyamadı!

Türkiye’nin gündeminde bir süredir, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamış olduğu Ağustos ayı enflasyon verileri yer alıyor. TÜİK verilerine göre enflasyon yıllık bazda %80,21 olarak kaydedilirken, vatandaşlar marketlerde görülen yüksek fiyatlardan şikayetçi. Alım gücünün giderek azaldığı ortamda, Tarım Kredi ile zincir marketler arasındaki ürün fiyatları karşılaştırıldı.

Karşılaştırmayı yapan TBF Market Endeksi’nin sunduğu verilerde, Tarım Kredi’nin beklenen etkiyi oluşturamadığı görüldü. Söz konusu endeks sonuçlarına göre sadece çamaşır suyunda %9,68 oranda ve mercimekte %9,30 oranda fiyat düşüşü kaydedildiği görüldü. Vatandaşlar, uygun fiyatlı market ürünleri için arayışlarına devam ediyor.

TARIM KREDİ MARKETLERDEKİ İNDİRİMLER PİYASAYA YANSIDI MI?

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Ağustos ayı enflasyon verilerinin hemen ardından Ağustos ayı TBF Market Endeksi verilerini açıkladı. TBF tarafından yapılan açıklamada, Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı marketlerde yaklaşık 30 üründe yapılan indirimin, diğer marketlere yansımadığının görüldüğü belirtildi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda Tarım Kredi marketlerde, başta temel gıda ürünleri olmak üzere yaklaşık 30 üründe birden indirimler uygulanmıştı.

TBF Market Endeksi verilerine göre indirim yapılan ürünlerde sadece çamaşır suyunda %9,68 oranda ve mercimekte de %9,30 oranda fiyat düşüşü gerçekleşti. Bir diğer yandan, Temmuz ayında 1.264,72 TL’ye doldurulabilen market sepetinin, Ağustos ayında ise 1.337,62 TL’ye doldurulabildiği açıklandı. TBF, market sepetindeki bir aylık artışın %5,49 oranda gerçekleştiğini bildirdi.

208 FARKLI ÜRÜNDE ARAŞTIRMA YAPILDI

Tüketici Birliği Federasyonu Market Endeksi Çalışma Grubu Başkanı Aygül Öner, Ocak 2022 döneminden itibaren 3 farklı ilde, 7 farklı markette; paketlenmiş gıda, temizlik ve hijyen ürünlerinden oluşan 37 ürün grubunda bulunan 208 ürün üzerinde çalışma gerçekleştirildiğini belirtti. Öner, oluşturdukları TBF Market Endeksi verilerini her ay kamuoyu ile paylaştıklarını ifade etti. Öner açıklamasında, Tarım Kredi Kooperatiflerinde başlayan indirimlerin diğer marketlere yansımadığını belirtti ve söz konusu indirimlerin etkisiz kaldığını söyledi.

TBF MARKET ENDEKSİ ÇALIŞMA GRUBU BAŞKANI AYGÜL ÖNER’İN AÇIKLAMALARI

Aygül Öner yapmış olduğu açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı marketlerde yaklaşık 30 üründe indirime gidildiğini hatırlattı ve açıklamasında “Bu indirim ile birlikte diğer zincir marketlerde de fiyatların düşeceği öne sürülmüştü. Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde indirim uygulanan ürün grupları ile TBF Market Endeksi verileri kapsamındaki zincir marketlerdeki ürün fiyatlarını karşılaştırdığımızda sadece çamaşır suyunda yüzde 9,68 , mercimekte yüzde 9,30 oranda fiyat düşüşü gerçekleşti” dedi.

“İNDİRİMLERİN AKSİNE ZAMLAR ÖNE ÇIKTI”

Aygül Öner söz konusu indirimlerin beklentilerin altında kaldığını vurguladığı açıklamasının devamında ise “Bulgur, çay, makarna, nohut, süt, şeker, Türk kahvesi ve unda fiyat değişikliği olmadı. Aksine ayçiçek yağında yüzde 2,90, bulaşık deterjanında yüzde 4,1, çamaşır deterjanında yüzde 10,7, fasulyede yüzde 29,9, tavukta yüzde 10, yumurtada yüzde 21,5, zeytinde yüzde 25,5 oranda artış gerçekleşti. Bu veriler ışığında Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı marketlerdeki indirimin, sektörün diğer paydaşlarını etkilemediği, zincir marketlerdeki fiyatlarına aşağı inmesini sağlamadığı görüldü” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.