Gündem

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, yeni düzenlemeyi duyurdu: Yüzde 0 oranında olan vergi, yüzde 10’a yükseldi!

Geride bıraktığımız senenin eylül ayı içerisinde yükseliş trendine giren dolar kuru, Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimli müdahalelere rağmen yükselmeye devam etmiş ve beraberinde hem diğer döviz kurlarının hem de altın fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasına sebep olmuştu.

Eylül ayından aralık ayına kadar yükseliş trendini sürdüren dolar kuru, toplamda 500 baz puanlık faiz indirimi müdahalelerine rağmen aralık ayının ortasına gelindiğinde 18 TL’lik rekor seviyeye ulaşarak tarihinde bir ilke imza attı. Dolar ile birlikte yükseliş trendini koruyan euro kuru 20 TL’ye, sterlin kuru 23 TL’ye ve gram altın bin 82 TL’ye kadar çıkarak ekonomi piyasalarının alt üst olmasına sebep oldu.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ekonomi piyasalarında yaşanan tüm bu olumsuz gelişmeler, gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan hizmet başlıklarının ve hizmet ürünlerinin yüksek oranlarda zamlanmasına sebep oldu. Özellikle gıda fiyatlarını direkt olarak etkileyen bu durum, vatandaşların en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamalarına yol açtı. O dönemde hızla yükselen fiyatlara sahip olan gıda ürünlerinin başında, ayçiçek yağı geldi.

Aralık ayının ortasında düzenlenen kabine toplantısı sonrasında kameralara geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomik modeli açıklamasının ardından sert bir şekilde gerileyen döviz kurları ile altın fiyatları, yeni dönemde gıda fiyatlarının ve zamlanan diğer ürünlerin fiyatlarının düşeceği konusunda vatandaşları umutlandırırken sanılan olmadı. Ocak ayına girilmesi ile birlikte yukarı yönlü hareketleri geri gelen ve şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte iyice hızlanan ekonomi piyasaları, hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sanılan ürünlerin, daha da zamlanmalarına sebep oldu.

Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte emtia piyasası derin bir darbe alırken savaşın ilk günlerinde ayçiçek yağı tedariğinde yaşanan kriz, zamlı fiyatların daha da tırmanmasına sebep oldu. Etkileri market reyonlarında hala hissedilen ayçiçek yağı fiyatları, Tarım ve Orman Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, ayçiçek yağı ithalatında alınan gümrük vergisinin güncellendiğini duyurdu.

KARAR YAYINLANDI!

Ayçiçek yağı ürünlerinin son dönemlerde giderek artan fiyatlarına karşı harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni bir karar aldığını duyurdu. Bakanlık tarafından alınan karar İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı ibaresi ile Resmi Gazete’de yayınlandı.

BAKAN KİRİŞÇİ DUYURDU!

Artan ayçiçek yağı fiyatlarına karşı harekete geçen ve ayçiçek yağı ithalatında alınan gümrük vergisinde değişiklik yapılması üzerine İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı ibaresi ile Resmi Gazete’de yayınlayan Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni kararı açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi “ithalata yüzde 10’luk gümrük vergisi koyduk” ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE 0’DI!

Yüzde 10 olarak açıklanmış olan ithalatta gümrük vergisi, karardan önce yüzde 0’dı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.