Gündem

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den milyonları ilgilendiren duyuru! Bir hafta sonra e- devlet üzerinden yapılabilecek!

Dün düzenlenen Adıyaman Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’na katılım sağlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, milyonlarca çiftçiyi yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI’NA KATILDI!

Sene başından bu yana bakanlık kontrolünde olan pek çok destek, yardım ve diğer kategorilere ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, dün düzenlenen Adıyaman Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’na katıldı. Toplantı kapsamında bakanlık çalışmalarına ilişkin oldukça önemli bilgiler veren Bakan Vahit Kirişçi, ülkenin tarım ihracatına ilişkin verileri de ortaya koydu.

21 Eylül 2022 tarihinde katılmış olduğu Adıyaman Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda kameraların karşısına geçen Bakan Vahit Kirişçi, 2022 yılı kapsamında yapılan tarım ihracatına ilişkin önemli bilgiler verdi. Bakan Kirişçi, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bugün Türkiye olarak 2022 yılının ilk 8 ayı içerisinde tarım ürünlerine ilişkin ihracatımız 21,5 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu rakam tarihin en yüksek rakamı olarak kayda geçmiştir. Bizler iktidara gelmiş olduğumuz 2002 yılında ihracatımız 36 milyar dolardı. Tarım ürünleri ihracatı ise bu tutarın yüzde 10’unun bir miktar üstünde idi ve 3,7 milyar dolara tekabül ediyordu. Şimdi bizler biraz daha zorlarsak 2002 yılında tarım ürünleri ihracatlarının da içerisinde yer aldığı tüm ülke ihracat miktarını tek başımıza gerçekleştirebilecek konuma eriştik.”

MİLYONLARCA ÇİFTÇİNİN DİKKATİNE!

Dün katılmış olduğu Adıyaman Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda yapmış olduğu açıklamalar ile gündemde önemli bir yere sahip olan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bakanlık tarafından hizmete açılacak olan yeni uygulamaya ilişkin de müjdesini verdi. Yeni uygulama için 1 Ekim 2022 tarihine dikkat çeken Bakan Kirişçi, şu ifadeleri kullandı: “Bir süredir e- Devlet sistemi üzerinden birçok işlemi ve diğer işleri halledebiliyoruz. Bir araç ile seyahat ederken evde otururken ya da herhangi bir yerde piknik yaparken elimizde bulunan telefonlar, tabletler aracılığı ile rahat bir şekilde e- devlet ile hizmete açılan uygulamalardan faydalanabiliyoruz. Bu kapsamda bizlerde çiftçilerimizin bu sisteme dahil olmalarını ve sistemden istifade etmelerini istedik. İnşallah 1 Ekim 2022 tarihi itibari ile tüm çiftçilerimizi Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarını ve diğer işlemlerini, e- devlet sistemi aracılığı ile yapabilecekleri. Üreticilerimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun.”

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ BİLGİLENDİRMESİ!

Çiftçilere yapılacak olan mazot ve gübre desteklerine de değinen Bakan Vahit Kirişçi, şu ifadeleri kullandı: “2023 yılında yapılacak olan mazot ve gübre desteklerini 6 ay kadar öne çektik. Ödemeleri bu ayın sonu önümüzdeki ayın başı gibi Ziraat Bankası’nın tahsis edeceği banka kartlarına ayni olarak yükleyeceğiz. Yüklenen tutarlar ile yalnızca mazot ve gübre satın alınabilecek.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.