Gündem

TB yeni düzenlemesine günler kala araç fiyatları dibi gördü: Kurala uymayan meslekten men edilebilir!

Ticaret Bakanlığı’nın geçtiğimiz ay uyguladığı yasal düzenleme ile beraber 15 Eylül tarihinden itibaren yeni 6 ay ve 6 bin kilometre satış sınırlaması geçerli olacak. Son bir hafta kala galericiler ellerinde kalan araçları piyasada satmak için indirimli fiyatlarla alıcısı ile buluşturuyor. Sıfır ve 2.el piyasalarında düşüş daha ne kadar devam edecek? Araç satın alacaklar merak ediyor.

15 EYLÜL ÖNCESİ ARAÇLARIN FİYATLARI GERİYE ÇEKİLDİ!

Galericiler yapılacak yeni düzenleme öncesinde fiyatları geriye çekti. Düzenleme kapsamındaki yasal yaptırıma takılmamak için farklı kampanyalar ile indirimli satış sürecine devam ediliyor. Galerilere bakıldığında kurumsal şirketlerde ya da online satış sitelerinde 50 binden fazla ikinci el araç fark ediliyor. Geçtiğimiz aylarda kurumsal satış sitelerinde firmaların elinde 28 binden daha fazla sıfır aracın olduğu ortaya çıktı. Galerilerde ise yaklaşık 18.000’den fazla sıfır ve ikinci el araç olduğu tahmin ediliyor.

ONLİNE SATIŞ PLATFORMLARINA 1 AYDA 5 BİN ARAÇ YÜKLEMESİ!

Özellikle daha çok kazanç sağlayabilmek için ya da al-sat yaparak para elde etmek isteyenlerin piyasalardaki fiyatları daha da yükselttiği biliniyor. Buna bir düzenleme getirebilmek için 6 ay ve 6 bin kilometre yasası geliyor.

15 Eylül’de devreye gireceği bilindiği için özellikle online satış platformunda bir ay içerisinde 5 bine yakın yeni sıfır ve 2.el araç eklendi. TÜİK Ağustos ayı verilerine bakıldığında 700 bine yakın aracın kişilere devrinin gerçekleştiği ifade edildi. Devri gerçekleşen araçların %68’inin ise binek tipi otomobil olduğu ortaya çıktı.

ARAÇLAR 6 AY BOYUNCA SATILMADIKÇA ZARARI 60 BİN TL’Yİ AŞACAK!

Düzenleme nedeniyle galericilerin elinde kalacak olan sıfır ya da ikinci el araçlar pahalıya patlayacak gibi gözüküyor. Araçlar her satılmayan ay için 10 bin TL zarara uğrayacak. Bu riski göze almak istemeyenler uygun fiyatlarla satış politikasını takip ediyor. Aracın bir galericinin elinde 6 ay boyunca durması 60 bin lirayı geçen zarara neden olacağı söyleniyor. Daha yüksek fiyatlı araçlarda bu maliyet artıyor.

YASAKLAR CAYDIRICI OLACAK  MI?

6 ay ve 6 bin kilometre şartına uymayanlar yasal ceza süreciyle karşı karşıya kalacak. Ancak pek çok kişi bu ceza tutarının oldukça düşük olduğunu söylüyor. Meclis tarafından başlatılacak sınırlama cezasının caydırıcı olması bekleniyor. Bunun yanı sıra farklı yaptırımlarda söz konusu. Ticari faaliyetlerin sınırlandırılması ya da tamamen sonlandırılması gibi caydırıcı bazı yaptırımlar da beklentiler arasında yerini alıyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.