Ekonomi

TCMB faiz kararını açıkladı dolar zirveyi gördü: Türk Lirası, Amerikan Doları karşısında eridi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararında 100 baz puanlık indirime gitti. Merkez Bankası’nın faiz kararı dolar ve TL kurunda tarihi zirveyi beraberinde getirdi. Türk lirasının dolar karşısında değer kaybı hızla arttı.

FAİZ KARARI SONRASI DOLAR/TL KURU ZİRVEYİ GÖRDÜ!

Merkez Bankası faiz kararını açıkladıktan sonra Dolar/TL kuru 18.40 TL üzerine ulaştı. Euro TL ise 18.20 TL’yi gördü. Karar açıklandığı anda dolar TL kuru 18.40 TL seviyesinin üzerine çıktı. Ancak kararın açıklanmasının ardından geçen zamanda 18.36 TL seviyesine kadar gerilediği fark edildi. Gün ortasında ise 18.38 TL civarında işlem gördü. Euro/TL aynı dakikalarda 18.17 TL’den alıcısını buldu.

SON OLARAK ARALIK AYINDA BU SEVİYE TEST EDİLMİŞTİ!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kararını açıkladığı gün FED faiz kararını duyurdu. Dolar/TL kurunda yukarı yönlü hareketlilik başladı. Alınan son verilere göre dolar 20 yılın zirvesine yükselmiş oldu. Son olarak en yüksek seviyeyi geçtiğimiz yılın Aralık ayında test etmişti. Dolar/TL kuru 18.36 TL olmuştu. Ancak devlet tarafından açıklanan Kur Korumalı Mevduat Hesabı paylaşımı sonrasında aşağı yönlü bir hareketlilik başlamıştı.

FED 2008’DEN BERİ GÖRÜLMEYEN SEVİYELERE ULAŞTI!

Piyasalarda dün FED politika faizinde artırma kararı aldığını duyurdu. 3 kez ard arda 75 baz puanlık artış yaşandı. Gelinen noktada politika faizi 3.0 ile 3.25 aralığında artışını sürdürdü. Küresel piyasalarda pek çok para biriminde de sert satış rakamları ön plandaydı. Gelinen son noktada 2008’den beri görülmeyen en yüksek seviyelere ulaşılmış oldu. 2023 yılında FED’in politika faizini %4.50 ile %4.75 aralığına yükseltmesi öngörülüyor.

TL, DOLAR KARŞISINDA ERİDİ!

Geçtiğimiz ay faiz indirimi yapıldıktan sonra dolar karşısında TL %2’ye kadar kayıp yaşamıştı. Son bir yıl içerisinde bu kayıp oranı yüzde 54’e ulaştı. Geçtiğimiz yıl kapanışını ise %40 olarak bitirmişti. Bu yıl henüz yılın kapanmasına 3 ay kala ulaşılan seviye %54 oldu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.