Ekonomi

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı açıkladı: Sigaraya zam geliyor! Yeni zammın miktarı ne kadar olacak?

Uzun süredir konuşulan sigara zammı iddialarına yanıt geldi. 2022 yılı içerisinde sigaraya 8 TL zam uygulandı. Farklı aylarda yansıtılan zamlar son dönemlerde ürünlerde yaşanan artış sonrası yeni bir zam olacağı ihtimalini gündeme getirdi. İddiaları en net yanıt Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı tarafından geldi.

Geçtiğimiz aylarda sigaraya uygulanan %10’luk ÖTV zammı sonrasında asgari maktu vergi tutarı 0.71 kuruştan 0.79 kuruşa yükseldi. Temmuz ayı içerisinde Philip Morris JTİ, İmperial, Bat grubuna yönelik ardı ardına gerçekleşen zamlar sonrasında yeni bir zam daha gelecek mi? sorusu merak edilmeye başlandı.

PEŞ PEŞE YAPILAN AÇIKLAMALARDAN KESİTLER…

Konu üzerine Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar konuya ilişkin gerekli açıklamayı yaptı. Sigaraya yeni zam gelecek mi? soruları gündemde dolaşırken Tekel Bayi Platformu Başkanı Özgür Aybaş geçtiğimiz günlerde bir  açıklamada bulunmuştu.

Yapılan açıklamada: “Henüz bir zam yok fakat zam yapılmayacaktır anlamına gelmemeli. Zamları kanıksamayalım” diye uyarmıştı. Yaptığı bu açıklamanın ardından kısa bir süre sonra Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar son noktayı koydu. “2 lira zam uygulanacak”

YENİ ZAM NE KADAR OLACAK?

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar sigara fiyatlarında yeni yeni bir zam beklendiğini duyurduktan sonra alkollü ürünlere yönelik de bir zam söz konusu, dedi. Başkan Erol Dündar’ın yaptığı açıklamada şu sözler yer alıyordu: “Geçtiğimiz günlerde sigaraya 2 lira zam uygulandı. Aslında bu 4 lira olarak uygulanacaktı. Ancak firmalar 2 lirasını Sübvanse etti. Bu nedenle Sübvanse olan 2 liralık kısmın yansıması kısa bir süre sonra piyasada kendini fark ettirecektir” dedi.

EN SON UYGULANAN ZAMLAR NE KADARDI?

Öte yandan yapılan son zamlar sonrasında JTİ grubunda satışı yapılan en düşük sigara fiyatı 27.5 TL oldu. Bu tutar en yüksek rakamı da ortaya çıkardı. Satışı yapılan en yüksek sigaranın fiyatı 30 TL oldu. Yeni bir zam uygulandığında bu fiyatlar piyasaları nasıl etkileyecek? sorusu merak ediliyor.

ZAM SONRASI SİGARA FİYATI NE KADAR OLACAK?

Başkan Erol Dündar tarafından yapılan açıklama eğer gerçekleşirse 2 TL tutarındaki zam piyasalara şu şekilde yansıyacak:

  • En düşük sigara fiyatı 29.5 TL
  • En yüksek sigara fiyatı 32 TL
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.