Gündem

TOKİ 2022 sosyal konut projesinde işyeri fiyatları ne kadar? Hangi ilde kaç işyeri yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un haftalar öncesinde yaptığı açıklamalarda belirtildiği gibi 13 Eylül Salı günü TOKİ 2022 sosyal konut projesine ilişkin detaylı bilgileri paylaştı. Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi olarak tanıtılan projede başvuru şartları belli olurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla birlikte projede başvurular sonrasında ödeme şekilleri, ödeme tutarları, vade süreleri, peşinat tutarları gibi detaylar da belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği başvurularla birlikte, proje dahilindeki işyerleri de merak konusu oldu.

TOKİ 2022 sosyal konut projesi kapsamında 50 bin işyeri de inşa edilecek. 50 bin işyeri ile ilgili de detaylar ortaya çıkmaya başlarken, ilk etapta 20 ilde metrekareye göre 4 farklı kategoride 10 bin işyeri yapılacak. Söz konusu 10 bin işyerinin fiyatları da 351 bin TL’den başlayıp 1 milyon 300 bin TL’ye kadar yükselecek. TOKİ 2022 sosyal konut projeleri kapsamında işyeri sahibi olmak isteyen vatandaşlar araştırmalarına devam ediyor. Proje dahilinde hangi ilde kaç adet işyeri yapılacak, işyeri fiyatları ne kadar olacak? İşte detaylar…

TOKİ 2022 SOSYAL KONUT VE İŞYERİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak tanıtılan proje ile ilgili detaylı bilgileri 13 Eylül Salı günü açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra 14 Eylül’de başvurular başladı ve 2 günde on binlerce kişi TOKİ 2022 sosyal konut projelerine başvuruda bulundu. Proje başvuruları 31 Ekim tarihine kadar devam edecek ve vatandaşlar sadece Ziraat Bankası ve Halkbank’tan değil, e-Devlet üzerinden de online olarak başvuruda bulunabilecek.

EN FAZLA İŞYERİ ANKARA’DA

Gelen açıklamalara göre proje kapsamında ilk etapta 20 ilde 10 bin işyeri inşa edilecek. İşyerlerinin metrekare fiyatları ile bölge ve iller bazındaki sayıları da belli olmaya başlarken, proje kapsamında konut ve konut arsasının yanında 50 bin işyeri yapılacak. İlk etapta 10 bin işyerinin temeli atılacak ve bu işyerlerinin yapımının 2 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Bu kapsamda inşaatlar, illerin nüfus yoğunluğuna göre ve ihtiyaca göre yapılacak. Buna göre en fazla işyeri de 2 bin 800 adet ile İç Anadolu Bölgesi’nde yapılacak.

HANGİ İLDE KAÇ İŞYERİ YAPILACAK?

Proje dahilinde 28 il genelinde yapılması planlanan 50 bin işyerinin çoğu Ankara’da olacak. Ankara’da 1.000 adet işyeri yapılacak ve ardından İzmir’de 700 adet, Bursa’da da 500 adet işyeri inşa edilecek. Bu şehirleri daha sonra sırasıyla Adana, Konya, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa izleyecek. En az işyeri ise 100 adet ile Kastamonu’da yapılacak.

Proje kapsamında Diyarbakır ve Kocaeli illerinde 450’şer adet, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350’şer adet, Mersin, Denizli ve Balıkesir’de 300’er adet, Van, Erzurum, Trabzon ve Tekirdağ’da 250’şer adet, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Ordu ve Sivas’ta 200’er adet, Şırnak’ta 150 adet ve Kastamonu’da da 100 adet işyeri yapılacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.