Gündem

TOKİ 2022 sosyal konutlarında kura çekimleri ne zaman başlayacak, evler ne zaman teslim edilecek?

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın uzun bir süredir gözü kulağı TOKİ 2022 sosyal konut projelerindeydi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarla TOKİ projesine ilişkin bilgilendirmelerde bulunmuş ve detaylı bilgileri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül tarihinde açıklayacağını belirtmişti. Bu açıklamaların ardından gözler Erdoğan’ın açıklamalarına çevrildi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salı günü merak edilen detayları paylaştı. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından TOKİ 2022 sosyal konut projelerine başvuru sayısı da 1,5 milyonu aştı.

Bakan Murat Kurum, başvuru tarihleri için düzenleme getirildiğini belirtirken, TOKİ Başkanı Ömer Bulut da yaptığı açıklamalarda vatandaşların kuyruklara girmesine gerek olmadığını, başvuruların 31 Ekim tarihine kadar yapılabileceğini bildirdi. Başvuru şartlarını karşılayan vatandaşlar, gelen mesajın ardından başvuru ücretini belirtilen bankalara yatırarak başvurularını tamamlamış olacak. Ardından kura seçimi ile TOKİ 2022 sosyal konut projesinde ev sahibi olma hakkı kazananlar belirlenecek. Peki TOKİ 2022 sosyal konut projesinde kuralar ne zaman çekilecek? İşte detaylar…

TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

TOKİ 2022 sosyal konut projesinde 50 bin işyeri de inşa edilecek bu işyerlerinin büyük bir kısmı da Ankara’da yapılacak. Öte yandan inşa edilecek konutların büyük bir kısmı da İstanbul’da yapılacak. Ekim ayından sonra etaplar halinde kura çekimleri başlayacak ve hak sahipleri ile sözleşmeler imzalanacak. TOKİ 2022 sosyal konut başvuruları e-Devlet üzerinden, Ziraat Bankası üzerinden ve Halkbank üzerinden yapılabilecek. TOKİ sosyal konut başvuruları için vatandaşların bankaya 500 TL başvuru ücreti yatırması gerekiyor. Bu bilgiler ışığında TOKİ kura çekimleri ne zaman yapılacak?

TOKİ Başkanı Bulut, yapmış olduğu açıklamada noter huzurunda kura çekimlerinin illere göre olacağını, kura saatinin ve yerinin de idarenin web sitesinden yayınlanacağını dile getirdi. Bakan Murat Kurum ise kura çekimlerinin 81 ilde ayrı ayrı noter huzurunda olacağını bildirdi. Vatandaşların gözleri önünde kura çekilişi yapılacağını belirten Bakan Murat Kurum, kura çekimlerinin dijital ortamdan da yayınlanacağını belirtti.

ÖDEMELER NASIL OLACAK, KURALAR NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

TOKİ 2022 sosyal konut projesinde kura çekimlerinin 31 Ekim tarihinden sonra, başvuruların sona ermesiyle birlikte 81 ilde noter huzurunda başlaması ve 2023 Mart ayı gibi tamamlanması bekleniyor. Ayrıca bu süreçte vatandaşlara kura çekimi sonrasında konut sözleşmeleri için de bilgiler verilmeye başlayacak. Bu kapsamda vatandaşların TOKİ sosyal konutları için ödeyecekleri taksit ve peşinat tutarları da belli oldu.

Buna göre vatandaşlar, 2+1 sosyal konutlar için 240 ay vade ile 2 bin 280 TL, 3+1 konutlar için de aynı şekilde 240 ay vade ve 3 bin 187 TL taksit ödeyecek. TOKİ sosyal konutlarında 3+1 evler için peşinat tutarı 85 bin TL, 2+1 konutlar için peşinat tutarı ise 60 bin TL olacak. Proje kapsamında işyerlerinden önce konut inşaları başlayacak ve bu nedenle de önce konutlar vatandaşlara teslim edilecek. Bakan Murat Kurum’un açıklamalarına göre projeyi 2 yıl içinde bitirmeyi planladıklarını belirtti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.