Gündem

TOKİ başvuru ekranlarında şoke eden mesaj: “TOKİ başvurunuz reddedilmiştir” hatası niye çıkar? TOKİ kimlerin başvurusunu reddeder?

14 Eylül tarihinde erişime açılmış olan TOKİ başvuru ekranları, vatandaşların başvurularına olumsuz mesaj ile karşılık vermeye başladı. Söz konusu hatanın neyden kaynaklandığını merak eden vatandaşlar, araştırmalara başladı.

TOKİ BAŞVURUSU YAPANLARA BÜYÜK ŞOK!

14 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde düzenlenmiş olan basın toplantısında, haftalardır duyurusu yapılan yeni TOKİ sosyal konut projesine ilişkin detaylar belli oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un açıklamaları ile başlayan basın toplantısı, sonrasında TOKİ’nin yeni projesinin detaylarını açıklamak üzere söz alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgilendirmeleri ile devam etti.

TOKİ’nin dar ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapabilmek adına yeni bir proje geliştirdiğini ve ilgili projenin Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 81 ili kapsayacak şekilde sosyal konutların inşa edileceğini açıkladı. Proje kapsamında konut dışında konut arsalarının ve işyerlerinin de satışa sunulacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk etapta 250 bin konutun iki yıl içerisinde tamamlanması hedefinde olduklarını belirtti.

13 Eylül 2022 tarihinde TOKİ detaylarını paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal konutlar için başvuru sürecinin 14 Eylül 2022 tarihinde başlayacağını ve 31 Ekim 2022 tarihinde sonlanacağını belirtti.

14 Eylül 2022 tarihinde erişime açılmış olan sosyal konutlar, henüz ilk gününde dahi büyük bir ilgi görürken 31 Ekim tarihine kadar toplamda 5 milyon kişinin başvuru yapacağının düşünüldüğü bilgisi kaydedildi. Ancak son günlerde yapılan şikayetlere göre birçok kişinin başvuru esnasında “TOKİ başvurunuz reddedilmiştir” hatası ile karşılaştığı öğrenildi. TOKİ’nin yeni projesi kapsamında uygun fiyatlar karşılığında kendi konutuna sahip olmak isteyen vatandaşlar, karşılaştıkları hata sonrasında büyük şaşkınlık yaşadı.

TOKİ NİÇİN BAŞVURUYU REDDEDİYOR?

Halkbank ve Ziraat Bankası’nın yetkili şubelerine TOKİ başvuru bedeli olarak belirlenmiş olan 500 TL’yi yatırdıktan sonra ekranda “TOKİ başvurunuz reddedilmiştir” hatası ile karşılaşan vatandaşlar, bu hatanın niçin çıktığını öğrenmek üzere arama motorlarında sorgulamalar yapmaya başladılar. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan yetkililer, bu hatanın neyden kaynaklandığını açığa kavuşturdu.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre ekranda “TOKİ başvurunuz reddedilmişti” hatası ile karşılaşan vatandaşların, TOKİ projesi için belirlenmiş olan şartları sağlamadıkları için bu hatayı aldıkları bilgisi kaydedildi.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Son günlerde başvuru esnasında TOKİ’nin başvuru reddi mesajı ile karşılaşan kişi sayısının artmasından sonra TOKİ projesi başvuru şartları tekrar araştırılmaya başlandı. Kamu kurumu genel başvuru şartlarını şekilde sıraladı:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Genel başvuru için 18 yaşını aşmış olmak, genç kontenjanı başvurusu için ise 14 Eylül 1192 tarihi sonrasında doğmuş olmak
  • Daha önce TOKİ’den ev sahibi olmamış olmak
  • Hane halkı üyelerinin herhangi birinin kayıtlı bir mal varlığına sahip olmaması
  • İstanbul başvuruları için 18 bin TL’lik, diğer illerin başvurusu için ise 16 bin TL’lik aylık gelir sınırının aşılmaması
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.