Gündem

TOKİ başvurularında bu tarihe dikkat! TOKİ Başkanı Bulut vatandaşlara seslendi: Kuyruklara girmeye gerek yok…

Türkiye’de milyonların gözü uzun süredir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın detaylarını açıklayacağı TOKİ 2022 sosyal konut projesindeydi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz haftalarda yapmış olduğu açıklamalarda, Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi olarak belirtilen TOKİ 2022 konut projesine ilişkin bilgileri paylaşmış ve detayları da 13 Eylül’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından paylaşılacağını duyurmuştu.

Bu açıklamalarla birlikte gözler Erdoğan’ın yapacağı açıklamalara çevrilirken, TOKİ’nin 81 il genelinde başlattığı 2022 sosyal konut projesinde başvurular da başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği TOKİ sosyal konut projelerinde başvurularda yoğunluk oluştuğu belirtilirken, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, TGRT Haber canlı yayınına katılarak konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bulut, başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlara seslenerek bankalarda sıra olmaya gerek olmadığını hatırlattı. İşte detaylar…

“BAŞVURULARDA ISLAK İMZAYA GEREK YOK”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül’de sosyal konut projesine ilişkin detayları paylaşmasından sonra dün TGRT Haber kanalında canlı yayına katılarak açıklamalarda bulundu. Bilindiği üzere Erdoğan’ın açıklamalarından bir gün sonra TOKİ 2022 sosyal konut projesi için başvurular da başlamıştı. Ömer Bulut, yaptığı açıklamada vatandaşlara seslenerek kuyruklar oluşturmaya gerek olmadığını ve başvuruların 31 Ekim tarihine kadar devam edeceğini hatırlattı. İstanbul’da satışa arsa çıkarılmamasının nedenini de anlatan Ömer Bulut, ayrıca başvuruların ıslak imzaya gerek olmadan online olarak da yapılabildiğini belirtti.

TOKİ BAŞVURULARINDA BU TARİHE DİKKAT!

Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi olarak tanıtılan TOKİ 2022 sosyal konut projesi dahilinde 250 bin konut için düğmeye basıldı. Yaklaşık 1 milyon vatandaşın bu evlerde oturmaya başlayacağı tahmin ediliyor ve başvurular da dün başladı. Vatandaşlar, TOKİ konut projesi için başvurularını e-Devlet üzerinden ve belirtilen bankalar üzerinden yapabilecek. İlginin yoğun olduğu başvurular kapsamında e-Devlet’te başvurular kimlik numarasına göre kabul ediliyor. Ancak 19 Eylül’den sonra e-Devlet üzerindeki başvurularda da herhangi bir numaralandırma olmayacak.

TOKİ BAŞKANI ÖMER BULUT’UN AÇIKLAMALARI

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, proje kapsamında ilk temel atma töreninin Ekim ayı içerisinde yapılmasının planlandığını belirtti ve konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bulut yaptığı açıklamada, “Proje tamamen vatandaşımızın yanında olan bir devlet duruşu ve sosyal devlet anlayışı ile ortaya çıkan bir projedir. Dünyada herhangi bir ses getirsin şeklinde beklentimiz yok. Yaptığımız çalışmalar ile dünyada TOKİ gibi bir kurum yok. Dün düşünen bugün yapan bir kurum değiliz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları ile 1 milyonun üzerinde konut yaptık” dedi.

Ömer Bulut, açıklamalarının devamında ise “Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş ile birlikte bizler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlandık. Bağlanır bağlanmaz da avantajları oldu. Bakanlığın elinde çünkü Milli Emlak gibi kamuya ait olan değerlendirilecek alanlar vardı. Bu arazilerin hem temini hem de kaynak aktarımı konusunda bize desteği oldu. Bizim önceki kampanyamız önce 50 bin, daha sonra ise 100 bin projeydi. Son yıllarda konut sektöründeki katkımız, yaptığımız çalışmalar ile yüzde 14’e yükseldi” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.