Gündem

TOKİ başvurusu nasıl yapılacak? Gençlere getirilen yaş şartı, ödeme süreci ve başvuru ücreti ne kadar oldu?

14 Eylül 2022 tarih itibariyle TOKİ başvuruları resmen duyuruldu. E-devlet sistemi üzerinden yapılan başvurular ilk haftaya özel TC kimlik numarasının son rakamına göre alınmaya başlandı. Önümüzdeki haftadan itibaren yapılacak başvurular tüm halka açık halde herhangi bir kuralı olmadan açık olarak gerçekleştirilecek. 14 Eylül’de başlayan başvuru süreci 31 Ekim tarihinde sona erecek.

TOKİ BAŞVURUSUNA ÖZEL KATEGORİ AYRILDI!

TOKİ ev başvurularında bu yıla özel ilk kez emekli, engelli, şehit ve gazi yakını statüsü dışında gençlere özel bir kategoride ayrıldı. Aylık taksitlerle belirli bir başvuru bedeli ödenerek süreç tamamlanabilecek.

TOKİ evlerine başvuruda bulunmak isteyenler 2+1 ve 3+1 konutlara aylık taksitler ödeyerek başvuru yapabiliyor. 240 aylarda seçeneği ile 30 yaş altı gençler süreçte başvuru yapabiliyor. Konut başvurusu dışında arsa ve işyeri başvurusu da yapılabiliyor.

TOKİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Başvuru süreci e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Sistem kişiyi TOKİ’nin bilgi sağlayıcısına yönlendirecek. Ziraat Bankası ya da Halk Bankası şubeleri aracılığı ile ödeme yapılacak. Başvuru bedeli 500 TL olarak belirlendi. 14 Eylül’de başlayan başvurular 31 Ekim tarihinde son buluyor. E-devlet üzerinden yapılan başvurular ise 28 Ekim tarihinde sona eriyor.

KURA ÇEKİMİ VE SONUÇLANMASI NASIL GERÇEKLEŞECEK?

“Başvuru yapıldıktan sonra kura çekilecek olan tarih ise 31 Ekim oldu. Mart 2023 yılında sürecin tamamlanmış olmasını umuyoruz” diyen Bakan Kurum:

“Ödenecek olan para kura çekimi sonrasında sözleşme imzalanırken başlatılacak. Kura sonrasında vatandaşlar sözleşmenin imzalanabilmesi için çağrılacaktır.” diyerek ekledi.

BORCUNU ERKEN KAPATAN İNDİRİMDEN YARARLANACAK!

“Konut projesini dahil olacak olan 2+1 ya da 3+1 evler için ilk süreç 2 yılda tamamlanacak. Borcunu tamamen ya da kısmi olarak kapatan kişilere de özel bir indirim yapılacak” diyen Bakan kurum: “Borçlar indirim tutarı üzerinden kapatılabilecek” diyerek ekledi.

Bakan Kurum: “18 ile 30 yaş arasındaki gençlere %20 kontenjan verildi. Süreçte ailenin gelirlerine bakmıyoruz. 18 yaşındaki bir birey artık ev kuracak bir düşüncede. Aile gelirlerinin ne olduğu bizim için önemli değil” açıklamasında bulundu.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

TOKİ konut projesini başvuruda bulunmak isteyen kişilerin belirli şartları karşılaması gerekiyor. O şartlar arasında:

  • Kişinin TC vatandaşı olması
  • Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıldır yaşıyor olması
  • Başvuruda bulunacak olan kişinin kendisi, eşi ya da velayetin altındaki çocukları üzerinde ev bulunmaması
  • Daha önce proje ile TOKİ ev başvurusunda bulunarak satın alınmamış olması gerekiyor.
  • %20’lik kontenjanı değerlendirerek genç kategorisinde başvuruda bulunmak isteyen bir kişinin 14 Eylül 1992 tarihinden sonra doğması gerekiyor.

2+1 ve 3+1 EV FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Bakan Kurum fiyatları üzerine de bir detay paylaştı. “Zemin kat kurası çeken bir vatandaş daha düşük bir fiyat ödeyecek. Çatı katındaki vatandaş daha az ödeyecek. Ortak kattaki vatandaşlar daha çok ödeyecek”

Ortalama rakamlar ise şu şekildeydi:

  • 608 bin TL’den başlayan 2+1 konutun aylık taksit ödemesi 2.280 TL oluyor.
  • 850 bin TL’den başlayan 3+1 konutun aylık ödemesi 3.187 TL oluyor.
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.