Gündem

TOKİ başvurusunda kritik detay ev sahibi yapıyor: TOKİ başvuru tarihi ne zaman? Başvuru şartları nelerdir?

Uzun yıllardır kirada oturanlar yeni bir ev sahibi olmak isteyenler TOKİ tarafından başvuru tarihleri yaklaşan fırsat detayları ile belli oldu. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat kurum TOKİ başvuru şartlarına dair önemli ve kritik detayı açıkladı. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacak olan projenin detayları için son günler yaklaşıyor.

Aylık kira öder gibi ev sahibi olunabilecek. 2+1 ve 3+1 evler 163 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Aylık kira bedeli asgari ücreti aşmadan 120 ay vade ile  1.358 TL’den başlayan fiyatlarla ödenebilecek.

TOKİ PROJESİNDE DETAYLAR NETLEŞİYOR!

TOKİ Sosyal Konut projesi kapsamında ucuz konut erişimi daha da artacak. Belirli kontenjandaki vatandaşlara yönelik özellik seçim hakkı tanınacak.

Proje kapsamında 240 ay vade ile farklı peşinat aralıklarında ödeme yapılarak yeni bir ev sahibi olunabilecek. Özellikle asgari ücretlilere yönelik tasarlanan projede %20 oranında kontenjan emekli, gençler, dul ve yetimler için ayrılacak.

KRİTİK DETAY AYLIK HANE GELİRİNDE BELİRİYOR!

Projenin detayları Kabine Toplantısı sonrası biraz daha netleşti. İllere göre ödenecek olan tutarda değişim yaşayacak. Proje kapsamında İstanbul’da yaşayanların en fazla toplam 16.000 TL geliri olması gerekiyor. Farklı illerde ise bu rakam 14.000 TL’yi buluyor. Bu rakamın üzerinde hane gelirine sahip olanlar projeye başvuruda bulunamayacak. Özellikle 30 yaş altı gençler hedeflendi ve bunlara yönelik özel bir kontenjan oluşturuldu. Aylık taksitlerle kira öder gibi yeni bir ev sahibi olabilmek mümkün hale geliyor.

TOKİ KONUT PROJESİ BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yüzyılın projesi olarak adlandırılan sosyal konut projesinde net tarih verildi. Cumhurbaşkanı tarafından 13 Eylül tarihinde sosyal konut projesinin detayları açıklanmış olunacak. 81 ilde aynı anda başlatılacak projeden gazi ve engelliler içinde özel bir kontenjan bulunacak. Özellikle enerji de verimlilik sağlanarak kira fiyatları düşürülmesi hedefleniyor. Yerel ve yatay mimariye göre ev tasarımları ön planda tutuluyor. Projede 150 bini aşan daire satışa sunuluyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.