Gündem

TOKİ konut arsaları kaç metrekare olacak? Kimler TOKİ’den konut arsası sahibi olabilecek? TOKİ konut arsası fiyatları

2021 yılının sonunda ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmeler, pek çok sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de fahiş rakamların ortaya çıkmasına sebep oldu. Döviz kurlarının ve altın fiyatlarının üst seviyelere ulaşması ile birlikte zamlanan hammadde fiyatları hem ikinci el hem de sıfır konutların iki hatta üç katı fiyatlardan satışa çıkarılmasına sebep oldu.

Aralık ayının ortasında açıklanan yeni ekonomik model kapsamında gerileyen döviz kurları ve altın fiyatları ile birlikte konut fiyatlarına yapılan zamların geri alınması beklenirken yeni döneme girilmesi ile birlikte tekrar hareketlenen ekonomi piyasaları, mevcut zamların üzerine yenilerinin eklenmesine sebep oldu. Bu durum yeni dönem içerisinde kendi evinin sahibi olmak adına beli miktarda birikime sahip olan tüketicilerin ev sahibi olma hayallerinin suya düşmesine yol açtı.

Sene başından bu yana pek çok farklı faktör çerçevesinde zamlanan ikinci el ve sıfır konutlar karşısında devreye giren hükümet yetkilileri, geçtiğimiz haftalarda TOKİ’nin yeni bir proje hazırlığı içerisinde olduğunu ve söz konusu proje sayesinde hem dar gelirli hem de orta gelirli vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olabileceklerini belirtti.

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan TOKİ açıklamasından sonra yeni projenin detayları belli oldu. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısı kapsamında TOKİ 2022 projesine ilişkin tüm ayrıntıları paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni projede yalnızca konut değil konut arsası ve iş yeri satışının da yapılacağını müjdeledi.

14 Eylül tarihi itibari ile başvurulara açılan TOKİ konutlarından sonra konut arsaları için başvuru sürecinin ne zaman başlayacağı ve konut arsalarına ilişkin diğer detaylar merak konusu oldu. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer hükümet yetkilileri de TOKİ’nin konut arsası satışına ilişkin tüm ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.

TOKİ KONUT ARSALARI SATACAK!

Uzun yıllardır ülke sınırları içerisinde yer alan pek çok noktaya sosyal konut projeleri inşa eden ve hem dar gelirli hem de orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarını sağlayan TOKİ, bu sene konut dışında da gayrimenkul satışı yapacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda kaydedilen bilgilere göre TOKİ’nin yeni projesi kapsamında konut arsaları da satışa çıkacak.

Kendi evini kendi arsasının üzerine inşa etmek isteyen tüketiciler tarafından büyük bir ilgi ile karşılanan TOKİ konut arsası projesi, son günlerde gündemden düşmemeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu konut arsalarının 350- 500 metrekarelik müstakil parsellerden oluşacağını ve isteyenlerin tam hisse ile isteyenlerin ise hisseli olarak alım yapabileceklerini belirtti.

TOKİ KONUT ARSALARI KAÇ TL?

TOKİ 2022 projesi kapsamında satışa sunulacak olan konut arsalarını tam hisse ile satın almak isteyenler 197 bin 500 TL, hisseli satın almak isteyenler ise 112 bin 500 TL ödeyecek. Taksit ödemeleri sözleşmeden bir sene başlayacak ve 9 yıllık vadede ödenecek.

TOKİ KONUT ARSASI BAŞVURUSU EYLÜL 2022

TOKİ konut arsası başvuruları 10 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında e- devlet üzerinden kabul edilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.