Gündem

TOKİ konut başvurusu 4 milyonu aştı: TOKİ başvurusu, vade süresi, borç erken kapatılabilir mi? Konut hakkı iade/iptal edilebilir mi?

Türkiye tarihinde en büyük sosyal konut hamlesi olarak duyurulan ve projenin detaylarından açıklandı. TOKİ kampanyası için başvurular devam ediyor. “İlk evim, İlk işyerim” kampanyası boyunca bir haftada yapılan başvuru sayısı 4 milyonu aştı. En çok merak edilen ise ödeme süreci, vade süresi, konut iade ya da iptal hakkı ile hangi tip konutun çıkabileceği oldu.

ÖNCELİK KONUT BAŞVURUSUNA VERİLDİ!

“İlk evim, İlk iş yerim” projesi kapsamında şu anda sadece konut başvuruları alınıyor. Online ortamdan yapılan başvuru sayısı 4 milyonu aştı. Konu üzerinden Murat Kurum sosyal medya hesabı üzerinden: “Milletimizin projemize inancı tam” açıklamasında bulundu. En çok merak edilen sorulara yanıt yine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı tarafından geldi.

HANE İÇİNDEN İKİ BAŞVURU YAPILIRSA NE OLUR?

Hane halkı içerisinden yalnızca 1 adet başvuru yapılabilecek. Eşlerin her ikisi başvurmaya çalıştığında tamamı geçersiz sayılacak.

Geçmişte konut projesine başvuruda bulunmuş kura da hak sahibi olmuş fakat sözleşme imzalamamış olan bir kişi banka dilekçesi ile hak sahipliğini iptal edebilecek. Yatırdığı başvuru bedelini aldıktan sonra 250.000 konut projesine başvuru yapabilecek.

ÜZERİMDE TAPU KAYDI BULUNUYOR BAŞVURABİLİR MİYİM?

Başvuru sürecinde kişinin kendisi, eşi ya da velayeti altındaki çocukları üzerinde tapu da bu kayıtlı bağımsız bir konut bulunmamalıdır. TOKİ tarafından önceden satın almış bir gayrimenkul olmamalıdır ya da TOKİ aracılığıyla daha önce kredi kullanılmamış olunmalıdır. Bağımsız ve tam hissesi olmadığı sürece kişiyi başvuru yapabiliyor.

KURAYI BEKLEMEDEN BAŞVURUYU İPTAL EDEN ÖN ÖDEME TUTARINI ALABİLİR Mİ?

Başvuruda bulunmak isteyenler başvuru bedelini yatırıp fakat sonradan iptal etmek isteyenler bu hakkını kullanabiliyor. Kura yapıldıktan sonra asil hak sahibi olmayanların paraları 5 iş günü içerisinde iade ediliyor. Başvuru sürecinde iptal edenler kurayı beklemeden iadelerini geri alabiliyor.

KURADA HAK SAHİBİ OLANLAR BAŞVURUYU İPTAL EDEBİLİR Mİ?

Konutlara başvurduktan sonra asıl hak sahibi olup kura sonucunda konut çıkanlar istemediklerinde sözleşmenin imza süresi bitimine kadar başvuru iade işlemlerini yapabilir.

BAŞVURACAK OLAN KİŞİNİN DÜZENLİ GELİRİ OLMALI MIDIR?

Başvuru sırasında ailenin en fazla 16.000 TL aylık geliri olmalıdır. Bu toplam tutar İstanbul ili için 18.000 TL ile sınırlandırılmıştır. Proje süresi devam ederken başvuru sırasında asgari bir gelir düzeyi belirlenmemiştir.

EVİN VADE SÜRESİ DOLMADAN BORCU KAPATILABİLİR Mİ?

Konut satış fiyatları belirlendikten sonra sözleşme imzalanma aşamasına geçilecektir. 240 aya kadar vade imkanı sunulur. Kişi talep ettiğinde vadesini kısaltarak toplu olarak tamamını kapatılabilir. Bu durumda ödemeye ek indirimden yararlanabilir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.