Gündem

TOKİ konut projesi fırsatçılara kapı araladı: Kurada çıkma garantisi vererek usulsüz para talep ediliyor!

TOKİ Sosyal Konut projesi başvurularında rekora ulaşıldığı “İlk evim, İlk işyerim” sosyal konut projesi kapsamında aylık kira öder gibi ev sahibi olabilmek mümkün hale geliyor. Ancak TOKİ Kurumu aracılığı ile dolandırıcılık yapılmaya çalışıldığına dair bir uyarı yapıldı. Süreçte bazı kişilerin insanlara kurada öncelik sağlatacağına yönelik özel bir para teklif edildiği duyuldu. Bu girişime karşı vatandaşlara özel bir uyarıda yapıldı.

“DOLANDIRICILARA İTİBAR ETMEYİNİZ!”

TOKİ başkanı dolandırıcılık girişimlerine yönelik şikayetler geldiğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı: “İdaremiz tarafından satışa sunulan konutlar şu an başvuru durumunda. Sözleşmenin imzalanması, teslim edilmesi ya da tapu işlemlerinin tamamı bankalar üzerinden yapılacak. Halkbank ve Ziraat Bankası yetkili şubeleridir. Bunun dışında herhangi bir şahıs, şube üzerinden işlem yapılmaması gerekir. Biz herhangi bir kooperatif ya da dernek vasıtasıyla ön kayıt almıyoruz ya da bunun için işlemlerin hızlanabilmesi adına özel bir kapora da alınmıyor. Herhangi bir şekilde şahsen ya da telefonla arayanlar olursa itibar edilmemelidir” denildi. “Gerekli görüldüğünde savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir” denilerek eklendi.

TOPLU ÖDEMELERDE İNDİRİM UYGULANIYOR!

Proje başvuru yapan hak sahipleri konutu istemeyebilir. Başvuru yapıldıktan sonra sözleşme imzalanma aşamasına gelindiğinde kişi başvurusunu iade edebilir. Yatırmış olduğu bedel hesabına yatırılır. Banka aracılığı ile imzalanan satış sözleşmesinin hükümleri dikkate alınır. Kişi istediğinde bu süreçte toplu olarak rakamı kapatabilir. Bu durumda özel bir indirimde uygulanır.

DÜZENLİ GELİRİ OLMAYAN BAŞVURU YAPABİLİR Mİ?

Yapılan başvuru sonrası 2+1 ya da 3+1 olarak kurada kazanılan konut başka bir kişiye devredilemez. Herhangi bir geliri olmayan kişilerin başvuramayacağı yönünde de bir bilgi yoktur. Proje kapsamında asgari bir gelir durumu net olarak öngörülmemiştir. Ancak yaşanılan hane içerisindeki toplam gelirin 16.000 TL’yi aşmaması gerekiyor. İstanbul ili için ise bu rakam 18.000 TL oluyor.

BAŞVURU İPTAL EDİLEREK ÖN PEŞİNAT TUTARI GERİ ALINABİLİR Mİ?

Başvuru süresi devam ederken süreçte kura çekimi yapılmadan önce vazgeçenler başvurusunu iptal edebilir ve yatırılan tutarı geri alabilir. Başvuru yapmış fakat asil hak sahibi olma hakkı kazanmamış olan kişilerin ise kura çekimi yapıldıktan sonraki 5 iş günü içerisinde hesaplarına bu tutar yatırılacaktır. 14 Eylül ve 31 Ekim tarihleri arasında başvurular yapılmaya devam ediyor. 28 Ekim tarihinde e-devlet başvuruları son bulacaktır.

 

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.