Gündem

TOKİ konutlarında enflasyon artışı şoku! Milyonlar vazgeçti! Uzman isim açıkladı: Yılda iki kez…

Yeni dönemin en çok ses getiren projelerinden birisi olan TOKİ sosyal konut projesi, taksit ödemelerinin senede iki kez zamlanacağı bilgisi ile gündeme geldi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, projeye çekimser bakan tüketicileri bilgilendirdi.

UZMANINDAN TOKİ TAKSİTLERİNDE ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ!

Tamamladığımız hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen ve detayları paylaşılan yeni sosyal konut projesi, son günlerin en çok konuşulan konu başlıklarından birisi oldu. Dar ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapma hedefi ile geliştirilen yeni sosyal konut projesi 240 ay vade ve taksit tutarları kendisinden söz ettirmeye devam ederken TOKİ taksitlerinin yılda iki kez zamlanacağı konusu gündeme geldi.

Konuya ilişkin gündeme gelen yüksek zamlı hesaplar, birçok vatandaşın başvuru yapmaktan vazgeçmesine sebep oldu. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, önemli noktalara değindi. Ekonomist Öngel ilk değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: “Proje kapsamında satışa sunulacak olan gayrimenkuller yüzde 10 peşinat ve 240 ay vade karşılığında hak sahiplerine ulaştırılacak. Toplam borç tutarı ve aylık taksitler, her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemde açıklanan memur maaşı artış oranı göz önünde bulundurularak TOKİ tarafından hesaplanan oranda artış yaşayacak. Konuya bu açıdan bakıldığı zaman aylık taksit ödemelerinde yapılacak olan artışın, enflasyonun çok da üzerine çıkmayacağını söylemek mümkün gibi görülüyor. Şu an bakıldığında belirlenmiş olan konut fiyatları 2+1 için 608 bin TL, 3+1 için 850 bin TL. Burada duyurulmuş olan fiyatların proje başlangıç bedelini yansıttığını ve her altı ayda bir taksitlerin artış yaşayacağı unutulmamalı.”

“KONUT ALMAK MANTIKLI!”

TOKİ’nin yeni projesini değerlendirmeye devam eden Ekonomist Öngel, mevcut fiyatlara bakıldığında projeden konut satın almanın mantıklı bir hareket olduğunu belirtti. Öngel, açıklamasına şu ifadeler ile devam etti: “Bakıldığında proje kapsamında açıklanan rakamların, şu an satışta olan konutların oldukça altında olduğu görülüyor. Ek olarak taksit tutarlarına ve tutarların memur maaşı artış oranına göre artacağı bilgisine bakıldığında da ödeme konusunda alıcıları çok da zor duruma düşürmeyecek bir durumun ortaya çıktığını söylemek mümkün. Bu projenin sahibinin de TOKİ olması, sıradan bir müteahhitten konut alınması durumunda ortaya çıkabilecek olan riskten çok daha az olduğunu düşündürüyor.”

KREDİLİ KONUT ALIŞINI HESAPLADI!

Bugün konut kredisinde faiz oranlarının yüzde 3 seviyesinde olduğuna dikkat çeken Ekonomist Öngel, şu ifadeleri kullandı: “240 ay vade ile konut kredisi hizmeti sunan banka sayısı oldukça sınırlı. Yüzde 3’lük faiz oranı baz alınarak yapılan kabaca hesaba göre 800 bin TL’lik bir konutu 240 ay vade karşılığında aldığınızda aylık 27 bin TL taksit, toplamda da 6,5 milyon TL civarında ödeme yapılması gerekiyor.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.