Gündem

TOKİ projesi emlak piyasasını derinden etkiledi: Konutlar gerçek fiyatlarına geriledi

TOKİ Sosyal Konut projesi emlak piyasalarında satışı yapılan konutların fiyatlarını da düşürdü. Bir dönem bedelinin üzerinde rakamlarla satışı yapılan konutlar üzerinde oluşan gerçek dışı fiyatlama oranın da düşüşler yaşanmaya başlandı.

TOKİ PROJESİ EMLAK PİYASALARINDA DURGUNLUĞU ARTIRDI!

Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak duyurusu yapılan TOKİ projesi emlak sektörüne resmen darbe indirdi. Proje öncesinde sürekli olarak artış gösteren mülkler talepte gerileme ile beraber fiyat düşüşüne başladı. Konu üzerine Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada: “Konutlar alıcılarını bekliyor ancak süreçte alım gücü azalıyor. Sosyal konut projesi ile beraber bu süreç durgunluğunu arttırdı” dedi.

FİYATLARDA KÖPÜK KISIM SİLİNDİ KONUT FİYATI DÜŞTÜ!

Başkan Akdoğan: “Pek çok alıcı sosyal konut şansını deniyor. Ev ya da arsa başvurusu yapıyor. Özellikle gençlerde bu süreçte başvuracak. Bu imkanlar alıcının elini güçlendiriyor” diyerek ekledi.

Emlak piyasalarına bakıldığında fiyatlar tamamen düşüşe geçtiği net olarak söylenemiyor fakat köpük fiyatlarda bir gerileme söz konusu. Evin asıl ederi 3 milyon TL olduğu halde “3 milyon 250 TL’den aşağıya satmam” diyen pek çok konut sahibi yapılan bu hamle sonrası fiyatları asıl rakamı olan 3 milyon TL’nin dahi altına geriletti.

KAMU PROJESİNE YÖNELİŞ SAYISI GİTTİKÇE ARTIYOR!

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa: “TOKİ projesi kapsamında 6 gün içerisinde 4 milyon başvuru yapıldı. Şu an için 4 milyon potansiyel müşteri bulunuyor” dedi.

Aşa: “Başvurularda yapılmaya devam ediyor. Kapsamda altyapısı bulunan arsalar önümüzdeki dönemde başvuru süreci ile satışı yapılacak ve onlarca vatandaş ikinci el piyasalarında devletin sunduğu projelere yönelecek. Talepte gerileme arttıkça fiyatlar da düşüş eğilimine geçiyor” diyerek ekledi.

TÜİK AĞUSTOS AYI KONUT SATIŞI VERİLERİNİ PAYLAŞTI!

Türkiye İstatistik Kurumu konut satışı verilerini ortaya koydu. Ortaya çıkan rakamlar gerilemeyi de fark ettiriyor. Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %12.7 oranında azalma göstererek sadece 123 bin 491 konut satışı yapıldı. Özellikle kredi de sınırlamalar ile konut fiyatında artış süreci bu seviyeye getirdi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.