Gündem

TOKİ sosyal konut projesi başvuru sayısı milyonu aştı! TOKİ genç kategorisi için kaç kontenjan ayrıldı? TOKİ’nin genç kontenjanına kimler, nasıl başvuru yapabilir?

Geride bıraktığımız senenin eylül ayında oklarını yukarı yöne çevirerek hızla yükselmeye başlayan dolar kuru, beraberinde diğer döviz kurlarının ve altın fiyatlarının da yükselmesine sebep oldu. Yükseliş trendinin başlaması ile birlikte değer kaybı yaşayan Türk Lirası’nı koruma altına almak amacı ile piyasalara faiz indirimi yolu ile müdahale eden Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, aralık ayına kadar uygulamış olduğu bu politikada başarılı olamadı ve aralık ayının ortasında hem döviz kurları hem de altın fiyatları tarihi seviyelere ulaştı.

2021 yılının son haftalarında yaşanan olumsuz ekonomik gelişmelerden sonra gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan hizmetler ve hizmet ürünleri yüksek oranlarda zamlar aldı. Yapılan zamlardan etkilenen hammadde fiyatları satışa sunulan ikinci el ve sıfır konutların fiyatlarını da iki katına kadar çıkardı.

Aralık ayının ortasında açıklanan yeni ekonomik model kararı ile birlikte döviz kurlarında ve altın fiyatlarında tek gecede sert gerileme kaydedilirken yapılan konut zamlarının geri alınıp alınmayacağı merak konusu oldu. Yeni dönemde birikimleri karşısında konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar, o dönem içerisinde açıklanan konut fiyatlarını yakın takibe aldı. Ancak ocak ayına girilmesi ile birlikte yükselmeye başlayan döviz kurları ile altın fiyatları, vatandaşların düşük fiyatlı konut sahibi olma hayallerinin suya düşmesine sebep oldu.

Halen artmaya devam eden konut fiyatlarına karşı harekete geçen hükümet yetkilileri, haftalar öncesinden TOKİ’nin yeni bir proje hazırlığı içerisinde olduğunu duyurdu. Merak ile beklenen ve hem orta gelirlilerin hem de dar gelirlilerin ev sahibi yapacak olduğu öne sürülen yeni TOKİ projesinin detayları, geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısı sonrasında resmen açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül Salı saat 14:00’te yapmış olduğu basın açıklamasında detayları açıklanmış olan yeni TOKİ projesinde, gençlere yönelik özel bir kontenjan oluşturulduğu bilgisi kaydedildi. Başvuruları 14 Eylül Çarşamba günü itibari ile başlamış olan yeni sosyal konut projesi oldukça büyük ilgi görürken söz konusu projede özel kontenjana sahip olan gençler, kendileri için belirlenmiş olan proje şartlarını araştırmaya başladı.

TOKİ’DEN GENÇLERE ÖZEL KONTENJAN!

Salı günü Beştepe’den yapılan basın açıklaması sonucunda halka müjdelenen yeni sosyal konut projesinde gençler için özel bir kontenjan oluşturulduğu bilgisi kaydedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 yaş altı gençler için proje kapsamında 50 bin adet konutun ayrıldığını bildirdi.

TOKİ GENÇ KATEGORİSİ YAŞ SINIRI!

TOKİ’nin 30 yaş altı gençler için ayırmış olduğu 50 bin konut kontenjanına 14 Eylül 1992 tarihinden sonra doğmuş olan gençler başvuru yapabileceklerdir.

TOKİ GENÇ KATEGORİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

TOKİ’nin 30 yaş altı gençler için ayırmış odluğu kontenjandan yararlanmak isteyen gençler için de proje gelir şartının geçerli olduğu bildirildi. Bu şart İstanbul başvuruları için hane halkının toplam gelirinin 18 bin TL’yi, diğer iller için ise 16 bin TL’yi aşmaması olarak belirtildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.