Gündem

TOKİ sosyal konut projesinin resimleri yayınlandı: 2+1 ve 3+1 konutların kullanım alanları ne kadar olacak? Konutlarda hangi özellikler bulunacak?

Geride bıraktığımız senenin son çeyreği içerisinde yükseliş trendine giren dolar kuru, beraberinde diğer döviz kurlarının ve altın piyasasının da hareketlenmesine sebep oldu. Eylül ayı itibari ile başlamış olan yukarı yönlü hareketlere Merkez Bankası tarafından verilen faiz indirimi kararları ile direkt olarak müdahale edilmeye çalışılsa da olumsuz grafikler aralık ayının ortasına kadar devam etti.

Aralık ayının ortasında dolar kuru 18 TL, euro kuru 20 TL, sterlin 23 TL, gram altın ise bin 86 TL seviyesi ile tarihi rekorlara imza attı. O dönem içerisinde gelişen olumsuz ekonomik faktörlere bağlı olarak gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan birçok hizmete ve hizmet ürününe yüksek oranlı zamlar yapıldı. Zamlardan nasibini alan kalemlerden birisi de hammadde fiyatları oldu. Hammadde fiyatlarının ani artışı, satışa sunulan sıfır ve ikinci el konutların fahiş rakamlara ulaşmasına sebep oldu.

Aralık ayının ortasında kaydedilen rekor döviz kuru ve altın fiyatlarına karşı harekete geçen hükümet yetkilileri, düzenlenen kabine toplantısından sonra yeni bir ekonomik model geliştirildiğini ve birikimlerin TL cinsinden değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. Yeni ekonomik model ile birlikte bir gecede sert gerileyen döviz kurları ile altın fiyatları, konut fiyatlarının da düşeceğine dair umutların yeşermesine yol açtı. Ancak ocak ayına girilmesi ile birlikte açıklanan FED faiz artırımı kararları, piyasaların tekrar yukarı yönlü hareketler sergilemelerine, dolayısı ile de hali hazırda zamlı fiyatlardan satışta olan konutlara yeni zamların eklenmesine sebep oldu.

Emlak sektöründe gözlenen olumsuz gelişmelerin yeni dönemde konut sahibi olmayı planlayan tüketicilerin ellerini kollarını bağlaması, hükümeti harekete geçirdi. TOKİ’nin yeni dönem için Cumhuriyet tarihinin en büyük projesine hazırlandığını duyuran yetkililer, geçtiğimiz hafta itibari ile projenin ayrıntılarını açıklayarak başvuru sürecini başlattı.

13 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından detayları paylaşılmış olan yeni sosyal konut projesi, bugün yayınlanan örnek daireleri ile yakından takip edildi. Proje kapsamında satışa sunulacak olan 2+1 ve 3+1 konutların örnek görünümleri, kamuoyu ile paylaşıldı.

TOKİ 2+1 KONUTLARININ ÖRNEK GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI!

TOKİ 2022 sosyal konut projesi kapsamında satışa sunulacak olan 2+1 konutların örnek görünümleri kamuoyu ile paylaşıldı. Dairelerin büyüklüklerinin 80- 100 metrekare aralığında olacağı ve konutların Amerikan mutfağa sahip olacaklarını bildirildi. Salonun 23 metrekare, balkonun 8 metrekare, çocuk odasının 11 metrekare ve yatak odasının 12 metrekare olacağı açıklandı.

TOKİ 3+1 KONUTLARININ ÖRNEK GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI!

TOKİ 2022 sosyal konut projesi kapsamında satışa sunulacak olan 3+1 konutların da örnek görünümleri paylaşıldı. Dairelerin büyüklüklerinin 110- 125 metrekare aralığında olacağı ve her dairenin balkona sahip olacağı bildirildi. Ayrıca 3+1 dairelerde ebeveyn banyosunun da bulunacağı açıklandı.

TOKİ SOSYAL KONUTLARI NE KADAR OLACAK?

TOKİ tarafından satışa sunulacak olan 2+1 daireler 608 bin TL’den, 3+1 daireler ise 850 bin TL’den başlayan fiyatlar ile hak sahiplerine teslim edilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.