Gündem

TOKİ’nin satacağı arsalar hakkında her şey belli oldu! 9 yıl ödeme imkanı sunulacak; üstelik tüm altyapısı hazır olacak!

Yeni sosyal konut projesi kapsamında satışa çıkarılacak olan arsalar, vatandaşların dikkatini çekmeye başladı. Tam 40 ilde satışa çıkacak olan arsaların hangi illerden ve hangi şartlarda satışa çıkacağı ise netleşti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ’nin gerçekleştireceği yeni sosyal konut projesi içerisinde elektrik, su ve kanalizasyon gibi altyapı çalışmaları yapılmış imarlı arsaların da satışa çıkacağı öğrenildi. İmar planı çalışmaları sonucu arsaların satılacağının öğrenilmesinin ardından, arsaların satışa çıkacağı iller ve bu arsaları satın almak için gerekli olan şartlar da açıklandı.

ARSA SATŞLARI 40 İLDE BAŞLADI

Sosyal konutların yanı sıra 40 ilde satışa çıkacak arsalar da vatandaşların gündeminde yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından arsaların; Adana, Ankara, Aydın, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van ve Zonguldak illerinden satışa çıkacağı öğrenildi.

ARSA SATIŞLARI İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ BELLİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından TOKİ’den arsa satın almak isteyen vatandaşların başvuru yapacağı tarih ve taşıması gereken şartlar netleşti. Buna göre, arsa satışından sadece arsanın belediye sınırları içerisinde bir yıldan uzun süredir yaşayan 18 yaşın üzerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlanabileceği öğrenilirken, aynı zamanda TOKİ’den arsa satın alabilmek için İstanbul için aylık 18 bin TL; diğer iller için ise aylık 16 bin TL hane geliri şartını aşmamak gerektiği ortaya çıktı. TOKİ’nin resmi web sitesi üzerinden alınacak olan başvuruların 500 TL başvurunu yatırmak koşulu ile dün başladığı ve ekim ayının sonuna kadar devam edeceği de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Öte yandan başvuran vatandaşlar kuraya girecek ve kura sonucu TOKİ tarafından kısa mesaj ile vatandaşlara bildirilecek.

ARSA İÇİN RAKAM 100 BİN

Öte yandan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un daha önce gerçekleştirdiği açıklama doğrultusunda arsa sayısı ortaya çıkmış ve proje kapsamında 250 bin yeni konut yapılacağı ve 100 bin arsanın da konut yapımı için tahsis edilerek, elektrik altyapısı gibi işlemlerin tamamlanmasının ardından satışa sunulacağı öğrenilmişti. Geçtiğimiz gün açıklama gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu rakamları doğruladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından, 100 bin civarında gerçekleşecek olan arsa satışlarının geri ödemelerinin ise, 9 yıl boyunca, yılda 9 eşit taksit ile faizsiz bir şekilde ödeneceği öğrendi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.