Gündem

Trafiğe çıkmadan önce birkez daha düşünün: Muayenesiz araçlar trafikte otomatik tespit edilecek 2.815 TL cezası var!

Araç sahiplerini ilgilendirecek yeni bir projeye adım atılıyor. Aşama aşama tamamlanacak olan süreçte egzoz muayenesi yaptırmamış olan araçlar otomatik  olarak tespit edilebilecek. EGEDES projesi kapsamında 81 ilde harekete geçiliyor. Otomatik okuma sonrasında muayene yaptırmayanlara ceza kesilecek.

EGEDES PROJESİ 81 İLDE HAYATA GEÇİYOR!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum egzoz muayenesini yaptırmayan vatandaşlara yönelik yeni bir sisteme geçildiğini duyurdu. EGEDES projesi kapsamında 81 ilde aynı anda başlatılacak. Bu yeni proje ile otomatik plaka okuma sistemi devreye giriyor. Bu sayede egzos muayenesi yaptırmamış olan araçlar tespit edilebilecek.

EGEDES: YERLİ VE MİLLİ UYGULAMA!

Geliştirilmiş hem yerli hem de milli bir proje olan EGEDES uygulaması şu anda 43 farklı ilin geçiş güzergahı olan Kırıkkale’de uygulanmaya başlandı. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmamış olan araçların tespit edilebilmesi bu yeni cihaz sayesinde saniyeler içinde belli oluyor.

MUAYENESİZ TRAFİĞE ÇIKANLAR DİKKAT!

En çok merak edilen ise egzoz muayenesi yaptırmamış olan araçların ödeyecekleri ceza miktarı oldu. Vatandaşlar uyarılıyor. Egzoz ölçümü yapmadan trafiğe çıkmayın deniyor. Yapılan tespitler sonucunda otomatik olarak tutanak oluşturulacak olan vatandaşın 2815 TL ceza ile karşılaşması mümkün!

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Tasarlanan bu yeni projeye ilişkin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği müdürü Uğur Atar yaptığı açıklamada: “EGEDES sayesinde egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar trafikte seyir halindeyken birkaç saniyede tespit edilebilecek” dedi. Bu uygulamada ölçüm cihazları otomatik olarak plakayı algılayacak ve sonucu anında sisteme işleyecek.

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Başlatılacak bu yeni proje kapsamında uygulama 1 Eylül itibariyle 81 ilde geçerli oldu. ASELSAN tarafından geliştirilmiş bu sistem ile beraber plaka okuma saniyeler içinde trafik ortasında dahi otomatik olarak yapılabilecek. Sistem envanter taramasını kısa sürede yapacak. Egzoz emisyon ölçümü yapıldıktan sonra tespit yansıtılacak. Hiçbir şekilde trafiğe yansımadan süreç devam ettirilebilecek. Araçların durdurulmasına gerek kalmayacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.