Trump’tan Bitcoin ve Libra Hakkında Çarpıcı Açıklamalar!

ABD Başkanı Donald Trump, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığını ifade etti. Libra'yı da eleştiren Trump, dünyanın en baskın para biriminin dolar olmaya devam edeceğini söyledi.

0
91
ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerini sert sözlerle eleştirdi. ABD Başkanı yapmış olduğu açıklamada kripto para birimlerinin gelecek dönemde dünyanın en büyük işlem hacmine sahip paraları olacağını iddia edenlere meydan okudu. Trump, “ABD’de yalnızca bir para birimimiz var ve o da hiç olmadığı kadar güçlü bir konumda. Dünyadaki en çok baskın para birimi ve her zaman da böyle kalacak.” ifadelerini kullanması kripto para piyasaları yatırımcılarını endişelendirdi.

Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan siyasetçilerin başında gelen ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı art arda paylaşımlarla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerini de sert dille eleştiren Başkan Trump’ın açıklamaları çok konuşuldu.

“Bitcoin Yasa Dışı Faaliyetlerde Kullanılıyor”

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın paylaşımında değerleri oldukça değişken olan Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hayranı olmadığını ve denetlenmeyen kripto paraların uyuşturucu ticareti de dahil olmak üzere pek çok yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığını bildiklerini ifade etti.

Trump, bu açıklamasının ardından benzer bir doğrultuda geçtiğimiz haftalarda kripto para birimi piyasalarına gireceğini açıklayan Facebook hakkında da çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Facebook’un kripto para piyasalarına süreceğini duyurduğu Libra’nın da güvenilir olmadığının altını çizen ABD Başkanı, “Facebook ve diğer şirketler banka olmak isterlerse, kendi bankacılık ruhsatlarını alıp, diğer bankalar gibi hem ulusal hem de uluslararası bankacılık kurallarına uymalılar.” dedi.

“Dolar Her Zaman En Baskın Olacak”

ABD Başkanı Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca bir para birimi olduğuna dikkat çekerek, “O da hiç olmadığı kadar güçlü bir konumda. Dünyadaki en baskın para birimi ve her zaman da böyle kalacak.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Trump’ın bu çok konuşulan çıkışına paralel olarak, daha önce de ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney de Libra’yı sert bir şekilde eleştirmişti. Libra’nın ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerektiği söylense de Facebook’tan konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here