Gündem

Tüketici Kanunu yasası değişti! 14 gün içinde cayma hakkı getirildi! 1 Ekim itibariyle geçerli olacak o maddeler…

1 Ekim tarihi itibariyle Tüketici Kanunu ve Kat Mülkiyeti Kanunu yürürlüğe girdi. Taksitle alışveriş sürecinde ödeme güçlüğü çeken tüketicilerden borcun tamamının talep edilebilmesi için sözleşmede yazan toplam borcun 10’da 1’ni ödememiş olması şartı aranacak.

İŞTE O DEĞİŞEN KURALLAR…

Yapılan yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesi 1 Ekim Meclis açılışı ile beraber yeniden gündeme getirildi. Öncelikli sırada zor durumda olan da dar gelirli ailelerin ödeme yükümlülüklerinde taksitli alışveriş sürecinde yaptıkları harcamalara özel bir şart konuldu. Bunun dışında tamir ya da yedek parça için servise gönderilmiş olan ürünlerin tüketici tazminat talebinde bulunabilmesinin yolu açıldı. Finansal kuruluşlara yönelik tüketiciye kredi vermek için sigorta yaptırmak zorunluluğu ortadan kaldırıldı.

E-TİCARET MAĞDURİYETLERİ SON BULUYOR!

Günümüzde e-ticaret alışverişleri gittikçe yaygınlaştı. E-ticaret sitesi üzerinden yapılan ürün ya da hizmet satış sürecinde ürün teslim edildikten sonraki süreçte de sorumlu olacak. Satış sonrası hakların kullanımında promosyon, indirim ya da hediye vaatleri yerine getirilmediğinden dolayı kurum sorumlu olacaktır. Bu karar genellikle satış süreci tamamlandıktan sonra hiçbir şekilde ulaşılamayan kurumlara yönelik müşteriyi mağdur etme durumunu ortadan kaldırmış olacak.

1 EKİM SONRASINDA GEÇERLİ OLACAK YENİ HAKLAR!

Alınan tüm bu kararların 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmasıyla beraber özellikle kötü niyetli satıcıların kandırma, aldatma, ayıplı mal ya da hizmet satışı yapma gibi durumlardan vatandaşın korunabilmesi için bir önlem oluşturacak. Tüketicinin hakkı olan durumlar arasında şunlar yerini alıyor:

TÜKETİCİYE 14 GÜNLÜK CAYMA HAKKI!

Tüketici gerekçe göstermeden ve ceza ödenmeden krediden 14 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Kişi 14 gün içinde kredi borcunun tamamını erken öderse finans kuruluşu tarafından bir bildirimde bulunması gerekmeyecektir.

TÜKETİCİ SİGORTAYA ZORLANAMAZ!

Kredi kartı ya da kredili mevduat hesaplarının belirsiz süreliğine koydukları değişken faiz uygulamaları için 30 gün önceden tüketiciye yazılı olarak bildirilmesi kararı alındı. Tüketici sigorta yaptırılmaya zorlanamayacak. Kredi ile alakasız bir sigorta yaptırılması yasal olmayacak

TÜKETİCİ 30 GÜN SONRA SÖZLEŞMEYİ FESH EDEBİLİR!

İnternet üzerinden sipariş verildiğinde tüketici siparişe 30 gün içinde ulaşmazsa tüketici sözleşmeyi feshedebilecek.

Tablet, telefon ya da bilgisayar gibi yazılım ve donanım özelliği bulunan araçlar tüketiciye asgari 1 yıl garantisi sunulacak. Yenileme yetki belgesi olmadan yenileme yapanlara ise 500 bin TL cezayı uygulanacak.

THH SONRADAN SUNULAN DELİLLERDE ÜCRET MUAFİYETİ!

Tüketici Hakem Heyetine şikayet başvurusunda bulunabilmek için üst sınır 15.000 TL’den 30.000 TL’ye çıkarıldı. Elinde olan belgeyi hakem heyetine sunmayıp sonradan sunan satıcılara karşı tüketiciler davayı kaybetse dahi yargılama gideri ve vekalet ücretinden muaf olacak.

KONUT TESLİMİNDE SÜRE UZATILDI!

Tüketici Kanunu içerisinde ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde yenilik yapıldı. Müteahhitlerin konut yapım süresi 36 ayı geçemiyordu. Yeni değişiklikte bu süre 48 aya uzatıldı yani 3 yıldan 4 yıla çıkarılmış olunuldu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir