Gündem

Tüketici ve konut kredisinde yeni devir başlıyor: Kredi yanında sigorta zorunluluğu kalkıyor! Sigorta tutarı krediyi aşamayacak!

Tüketici ve Konut finansmanına yönelik kredilerde yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Resmi Gazetede yayınlanan karar ile sigortalı ve sigortasız olarak iki farklı teklif verilerek kredi finansmanından yararlanılabilecek.

Kişiye talep ettiği kredi doğrultusunda alakasız olarak sunulan yan sigorta ürünleri tamamen ortadan kalkıyor. Talep edilen kredi ile alakalı olmayan yanlış hizmetler kişi için zorunlu hale getirilmekten çıkıyor.

YENİ TASARISI NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle geçerli olacak yeni tüketici kredisi sözleşmesindeki farklılık heyecanla bekleniyor. Konut ve tüketici kredilerinde geçerli olacak sigortalı ve sigortasız karşılaştırmalı ödeme planı üzerinden bireyler teklif oluşturabilecek.

Yapılan yönetmelikte yan finansal ürün başlığı altında geçen tüm ürün ya da hizmet kredi bağlantılı sigorta hariç olacak şekilde sigortayı tanımlayan ek maddeler eklenmesi ile yenilendi.

KREDİ TUTARI İLE KREDİ SÜRESİ UYUMLU OLMALI!

Yapılan yeni düzenleme ile tüketicinin yazılı ve kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmadan kredi bağlantılı sigorta yaptırması mümkün olmayacak. Tüketicinin istediği sigorta şirketi ile kredi tutarı, kredi süresi uyumlu olmalı. Kredi veren sigorta poliçesi tüketici önerilen kredinin koşullarında değişiklik talep etmeden kredi veren tarafından kabul edilmesi zorunluluğu getirilecek.

KREDİ SİGORTALARINA YENİ KARAR!

Bugüne kadar geçerli olan tüketici kredileri sözleşmelerinde yan finansal ürün zorunluluğu kalkıyor. Kredi ile ilgili olanlar hariç yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alma zorunluluğu devreden çıkacak. Kredi ile bağlantılı sigortanın kredi konusu ile uyumlu olması gerekecek. Kredi ile ilişkili birden fazla sigorta ya da kredi tutarını aşan bir sigortada yapılamayacak.

CAYMA SÜRESİNDE KAPATILAN BORCA AYRICALIK FIRSATI

Tüketici Kredi sözleşmesi yönetmeliğinde herhangi bir gerekçe göstermeden 14 gün içerisinde cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkı bulunuyordu. Yapılan düzenlemeye göre cayma hakkı süresi devam ederken kredi borcunun tamamı erken ödendiğinde herhangi bir bildirim aranmaksızın madde hükümleri uygulanabilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.