Gündem

Tüketicilerin artan “cayma hakkı” mağduriyeti: Markalar cayma hakkına uymuyor! Peki, cayma hakkı nedir, kaç gün geçerlidir?

Son dönemde e-ticaret ve perakende markalarının müşterilerine yönelik cayma hakkı şikayetleri artmaya başladı! Pek çok tüketici sikayetvar.com üzerinden ve sosyal medyadan, markaların cayma hakkına uymadıkları yönünde şikayetlerini iletiyor. Peki, cayma hakkı konusunda kim haklı? Cayma hakkı kaç gündür, şartları ne?

Tüketiciler, online şikayet platformu sikayetvar.com ve sosyal medyadan yaptıkları alışverişlere yönelik çeşitli şikayetler aktarıyor. Son dönemde cayma hakkına yönelik yöneltilen iddialar ise artışta. Markaların cayma hakkını kullanmayı önlediklerine yönelik şikayetlerini artıran tüketiciler, tüketici hakem heyeti kararına rağmen bu hakkın kullandırılmadığını iddia ediyorlar.

TÜKETİCİLER CAYMA HAKLARINDAN YARARLANAMIYORLAR!

Tüketiciler, teslimat gecikmesi ya da kusurlu ürün gibi çeşitli nedenlerle yaptıkları alışverişleri iptal ettirerek para iadesi almak isteyebiliyor. Özellikle mesafeli satışın en önemli ayağını oluşturan cayma hakkında iddialara göre bazı markalar, tüketicilerin siparişlerini iptal edemeyeceklerine yönelik beyanları ile bu hakkın kullanımını önlemeye çalışıyorlar.

Tüketiciler ise özellikle sikayetvar.com üzerinden sorunlarına çözüm ararken, bazı tüketiciler özellikle sosyal medyada iddiaları büyüterek hiçbir şekilde markaların bu hakkın kullanımına izin vermediği yönünde şikayetler iletiyor.

CAYMA HAKKI NEDİR?

Cayma hakkı, Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik ile tanımlanan ve internet ortamında yapılan satışlarda tüketicinin 14 gün içinde ürünü iade ederek yaptığı ödemenin tamamını alma hakkıdır. Cayma hakkı 14 gün olarak belirlenmiş olup tüketici, bu süre içinde satın aldığı ürünü iade ederek herhangi bir kesinti uygulanmadan ödediği bedelin tamamını alabilmektedir.

CAYMA HAKKI HANGİ DURUMLARDA KULLANILABİLİR?

6502 sayılı Kanun hükümleri gereğince çerçevesi çizilen cayma hakkında tüketicilerin eli güçlüdür. 14 günlük sürenin aşılmaması halinde tüketiciler sadece ayıplı malları değil, yasanın iade edilemez kapsamına aldığı ürün grupları dışında kalan her ürün veya hizmeti iade edebilmektedirler.

BU ÜRÜNLER CAYMA HAKKI KAPSAMINDA DEĞİL!

Cayma hakkı kapsamı belirlenirken, bazı ürün gurupları bu kapsam dışında tutuldu. Satıcının mağduriyet yaşayabileceği ve yeniden satışı yapılamayacak ürünlerden oluşan, 14 gün içinde iade edilemeyecek ürün gurupları şu şekilde paylaşılabilir:

  • Siparişe özel üretilmiş standart dışı ürünler
  • Altın, ziynet, takı, vb. fiyatı finansal piyasalarda sürekli değişen fiyata sahip ürünler
  • Sağlık ve hijyen ürünleri (Paketi açılmış olması halinde mayo, iç çamaşırı, kozmetik, vb. ürünler)
  • Ambalajı açılmış DVD, CD, kaset, kitap, dergi, vb. ürünler
  • Online teslimatı gerçekleşen ürünler (Online oyun, vb.)
  • Çabuk bozulma süresine sahip ürünler

CAYMA HAKKI ENGELLENDİĞİNDE TÜKETİCİLER NE YAPMALI?

Cayma hakkını kullandıramayan markalara karşı tüketiciler, cayma bildirimi dilekçesi ile tüketici hakem heyetine başvuruda bulunmalılar. Tüketici hakem heyeti yaptığı inceleme sonrası tüketicilerin haklı olduğu durumu tespit ederek firmaya iletir. Firmalar, tüketici hakem heyetinin aldığı karara uymak zorundadır. Aksi takdirde yasal yaptırımlar devreye alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.