Gündem

Tüm dünya şokta! Savaşın kaderini değiştirebilecek o füze Putin’in talimatı ile test edildi!

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşın 57. gününde şiddet artmaya devam ederken, taraflar ellerindeki kozları birer birer göstermeye devam ediyor! Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin verdiği talimatla Şeytan 2 füzelerinin test edilmesi istedi. Talimatın hemen ardından ilk fırlatma testi gerçekleşirken, füzenin nükleer kapasitesi ve etki alanı gibi detayları ise tüm dünyayı şoke etti!

PUTİN YENİLMEZ İFADELERİNİ KULLANMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatı ile test edilen nükleer kapasiteli füzeler, NATO tarafından “Şeytan II” ismi ile anılmış ve etki gücü ile büyük yankı uyandırmıştı. 18 bin kilometre uzaktaki bir hedefi vurabileceği ifade edilen Şeytan 2 füzeleri için Putin, “Yenilmez” ifadelerini kullanmıştı.

Devam eden savaşın 57. gününde bir yandan Batı ve ABD yaptırımları devam ederken, Putin’den gelen hamle gözdağı olarak değerlendirildi. Dünyanın en uzun menzilli kıtalararası balistik füzesi olduğu ileri sürülen füzeler test edilirken, füzenin yok etme kapasitesi de yok artık dedirtti!

FRANSA BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ALANI YOK EDEBİLİR!

Rusya ordusu için büyük bir olay olarak lanse edilen silah için detaylar birer birer ortaya çıkmaya devam ediyor. Tüm modern savunma sistemlerini alt edebileceği ifade edilen Şeytan 2 füzelerinin 18 bin kilometrelik menzili ile dünyanın en uzun menzilli kıtalararası balistik füzesi olduğu ileri sürülürken, etki kapasitesi de herkesi şaşkına çevirdi.

Ruslar tarafından RS-28 Sarmat olarak adlandırılan Şeytan II füzeleri, R-36’nın yerine almak üzere tasarlandı. Fırlatıldığı hedefi vurduğunda ise füzenin Fransa büyüklüğündeki bir alanı yok edebileceği konuşuluyor.

ABD AÇIKLAMADA GECİKMEDİ

Rusya tarafından yapılan test ardından ABD kanadından açıklama gecikmedi. İki ABD’li yetkili basına verdikleri demeç ile Rusya’nın kıtalararası balistik füze denemesi hakkında konuştu. ABD’li yetkililer denemenin önceden planlandığını ifade ederek Rusya’nın uluslararası anlaşmalara sadık kalarak kendilerini bilgilendirdiğini öne sürdüler.

ABD’li yetkililer yakında izledikleri gelişme için endişelenmediklerini dile getirirken, henüz füzenin operasyonel olup olmadığının değerlendirme sürecinde olduğu bilgisi verildi. Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby bir diğer demeç veren isim oldu ve verdiği demeçte, “Bu tür testler rutin ve sürpriz değildir” ifadelerini kullandı. ABD veya müttefikleri için füzeyi tehdit olarak algılamayan Kirby, Rusya’nın devam eden saldırısını “yasa dışı ve sebepsiz” olarak değerlendirmeye devam ettiklerini açıkladı.

ŞEYTAN II TESTİ BAŞARI İLE TAMAMLADI!

Öte yandan Putin’in talimatı ile Kamçatka Adası’ndaki Kura Eğitim Sahası’nda denenen Şeytan II füzesinin hedefi tam isabetle vurduğu bilgisi paylaşıldı. Putin konuyla ilgili olarak düzenlediği toplantıda, “Sarmat, ülkemizin stratejik nükleer kuvvetlerinin savaş gücünü önemli ölçüde artıracak, dünyadaki en uzun menzilli hedefleri imha eden en güçlü füzedir” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.