Ekonomi

Tüm gözler Fed’in faiz kararına çevrilmiş durumda! Cleveland Fed Başkanı, Fed’in atabileceği adımlara ilişkin konuştu ve sinyalleri verdi

Küresel finansal piyasalarda gözler bir süredir ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelen açıklamalarda ve Fed’in verdiği faiz sinyallerinde. Zira ABD’de yükselen enflasyon rakamları sonrası Fed’in faiz artırımına gideceği beklentileri de güç kazandı. Fed’in Ocak ayı toplantısı sonrası yapacağı açıklamalar merakla beklenirken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester da düşük enflasyon görünümü adına Fed’in ahareket etmesi gerektiğini ve enflasyon baskılarının artık genele yayıldığını dile getirerek dikkat çekti.

Fed Faiz Artışına Gidecek Mi?

Geleneksel finans piyasalarında ve kripto para piyasalarında gözler Fed’in açıklayacağı faiz kararına çevrilmiş durumda. Zira ABD’de son 39 yılın en yüksek enflasyon rakamları açıklandı ve ABD’nin yüksek enflasyon ile nasıl mücadele edeceği, piyasaların seyrini de etkileyecek. Fed’in 14-15 Aralık tarihli toplantısının tutanakları 5 Ocak tarihinde açıklanmış ve tutanaklarda, Fed’in beklenenden çok daha hızlı bir şekilde faiz artırımına gidebileceğinin sinyalleri verilmişti. Öte yandan benzer sinyaller, Fed Başkanı Jerome Powell’dan da gelmişti. Bu kez de Cleveland Fed Başkanı Mester konuya ilişkin konuştu.

Cleveland Fed Başkanı’nın Açıklamaları

Mester yaptığı açıklamasında Fed’in piyasaları bozmadan bilançoyu “olabilecek en hızlı şekilde” daraltması gerektiğinin altını çizdi. Konuya ilişkin olarak Mester “Bilançonun daha makul boyutlara indirilmesi gerekiyor” sözlerini dile getirdi. Mester öte yandan, Fed’in faiz artışı hakkında yaptığı değerlendirmelere ilişkin olarak da; ABD’deki mevcut finansal koşulların devam etmesi durumunda Mart ayında faiz artışının muhtemel göründüğünü belirtti.

ABD’de Tarihi Enflasyon

Hatırlanacağı üzere ABD’de Aralık ayına ilişkin TÜFE rakamları açıklanmış ve ABD’de enflasyon, yıllık bazda 1982 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. ABD’deki yıllık enflasyon Aralık ayında %7 olarak kaydedildi ve ayrıca aylık bazda enflasyon %0,6 oranında artış gösterdi. Aralık ayındaki yükseliş beklentileri %0,5 olarak belirlenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.