Gündem

Türkiye, Avrupa’ya gaz akışını durduran Rusya’ya karşı harekete geçti: Olası bir gaz kesintisi durumunda iki plan hazırda tutuluyor, görüşmeler başladı!

2021 yılının son çeyreğinde döviz kurlarında ve altın fiyatlarında başlamış olan yükseliş trendi, aralık ayının ortası itibari ile rekor seviyelere kadar tırmandı. O dönem içerisinde ekonomik alanda yaşanan olumsuz gelişmelerden etkilenen gündelik hayat şartları, pek çok hizmet başlığına ve hizmet ürününe yüksek oranlarda zamların yapılmasına sebep oldu. Yapılan zamlardan etkilenen sektörlerden birisi de enerji sektörü oldu.

Ocak ayına girilmesi ile birlikte birçok alana dair yapılan zam açıklamalarından, enerji sektörü de nasibini aldı. 1 Ocak tarihi itibari ile açıklanan elektrik ve doğalgaz zamları, hali hazırda yapılan diğer zamlardan ötürü belleri bükülen vatandaşları daha da büyük bir çıkmazın içerisine doğru sürükledi.

Ocak ayının başında zamlanan ancak hükümet tarafından geliştirilen kademeli tarifeler sayesinde bir nebze de olsa hafifletilmeye çalışılan enerji zamları, şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte iyice tırmanmaya başladı. Geçtiğimiz senelere kıyas ile arka arkaya zamlar almaya başlayan doğalgaz ve elektrik tüketimleri, son olarak eylül ayının başında yeni bir zam ile duyuruldu.

1 Eylül tarihinde BOTAŞ ve EPDK tarafından yapılan yüksek oranlı elektrik ve doğalgaz artışları, vatandaşların tepkilerine sebep oldu. Özellikle kış aylarından önce yapılmış olan doğalgaz zammı konusunda oldukça endişelenen tüketiciler, Rusya’nın olası bir gaz kesintisi durumunda bu duruma ilişkin bir hükümet planının olup olmadığını merak etmeye başladı.

Dünya genelinde artan enerji fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Rusya’nın olası gaz kesişi senaryosuna karşı hazırlıklara başladıklarını belirterek ayrıntılı bilgileri paylaştı.

DOĞALGAZ FİYATLARI ARTTI!

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen kabine toplantısı sonrasında toplantı kararlarına ve toplantıda görüşülen konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dünya ülkelerini yakından ilgilendiren doğalgaz fiyatlarına da değindi. Kabine toplantısı çıkışında soruları yanıtlayan Bakan Nebati, doğalgaz fiyatlarının niçin arttığına açıklık getirdi.

Kabine toplantısından sonra kameraların karşısına geçen ve basın mensuplarının kendisine yönlendirdikleri soruları yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışını düşürmesi karşısında doğalgaz fiyatlarının arttığını belirtti. Bu kapsamda doğalgaz ticaretine ilişkin birçok kaynak ile görüşmelerin devam ettiğini bildiren Bakan Nebati, açıklamasında ayrıntılara da yer verdi.

KATAR PLANI DEVREDE!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kabine toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamalara ilişkin bir haber düzenleyen TRT Haber, Bakan Nebati’nin Katar ile gaz ticareti konusunda ifadeler kullandığını ve şartların el vermesi durumunda Katar ile tekrar gaz ticaretinin başlatılabileceğini ifade etti.

ABD İLE GÖRÜŞMELER BAŞLADI!

Rusya’nın şu an da Türkiye üzerinde doğalgaz konusunda bir tehdit oluşturmuyor oluşuna dikkat çeken Bakan Nebati, ABD ile LNG alımına ilişkin görüşmelerin başladığını belirtti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.